امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۹

معرفی یک کیس

معرفی یک کیس
دوشنبه | ۱۳۹۵/۰۸/۱۰ - ۱۰:۳۸ |
کد خبر : ۱۵۸ |
مامایی
گزارش کیس مامایی

گزارش کیس مامایی

#پرسش همکاران مامایی

آیا تشخیص آندومتریوز از طریق چک مارکر cA125 ؟؟

#پاسخ

تشخیص اندومتریوز با

شرح حال و بررسی علایم بالینی (قاعدگی طولانی وسنگین-دیسمنوره شدید-درد لگنی غیر مرتبط با قاعدگی-دیسپارونی عمقی-دفع لخته در قاعدگی) ۲_ معاینه لگنی درد در هنگام معاینه ۳_ سونو واژینال ۴_mrA وتشخیص قطعی از طریق لاپاراسکوپی امگان پذیر است

این تومور مارکر در تشخیص اندومتریوز اختصاصی نیست اما از پارامترهای تشخیصی کمکی برآی اندومتریوزیس دزموارد درد لگنی مزمن و همچنین برآی پیگیری درمان اندومتریوز مفید است. CA-125

مهم ترین تومورمارکری که در تشخیص سرطان تخمدان به کار میرود، CA-125(cancer antigen-125) می باشد. CA-125پروتئینی است که در سطح سلول ها تولید شده و به درون جریان خون آزاد می گردد. این پروتئین در مقادیر اندک در خون افراد سالم یافت می شود. سطوح این پروتئین در اغلب سلول های سرطانی تخمدان نسبت به سلول های نرمال افزایش یافته و در آزمایش CA-125 در واقع غلظت این پروتئین در خون بیمار سنجیده می شود. سطوح CA-125 از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما در اکثریت افراد سطح آن زیر 35 U/ml می باشد. بنابراین، نقطه ی حد (cutoff) برای افراد سالم، 35 در نظر گرفته می شود.

Sensitivity and Specificity

نقش CA-125 در تشخیص زود هنگام سرطان تخمدان بحث برانگیز بوده و هنوز برای انجام طرح های گسترده ی غربال گری در میان زنانی که نشانه ای از بیماری ندارند، پذیرفته نشده است. اصلی ترین مشکل در استفاده از تست CA-125 به عنوان یک ابزار برای غربال گری، عدم حساسیت (sensitivity) و عدم توانایی برای شناسایی سرطان در مراحل ابتدایی آن می باشد. از طرفی سطوح CA-125 هم چنین می تواند در دیگر سرطان ها، شامل سرطان هایی که منشا آنها از آندومتر، لوله های رحمی، ریه ها، پستان، پانکراس و مجاری معدی-روده ای می باشد نیز افزایش بیابد. علاوه براین برخی از شرایط خوش خیم مانند آندومتریوز، برخی از بیماری های تخمدان و حاملگی نیز می توانند منجر به افزایش غلظت CA-125شوند. بنابراین CA-125 نه تنها برای سرطان تخمدان کاملا ویژه و مخصوص نمی باشد، بلکه از آنجا که سطوح این فاکتور در خون تمامی بیماران سرطانی افزایش نمی یابد، از حساسیت بالایی نیز برای تشخیص برخوردار نیست. بنابراین هدف بسیاری از زیست شناسان، ارتقا تست تشخیصی سرطان تخمدان است، به گونه ای که قادر به شناسایی این سرطان در مراحل ابتدایی بیماری باشد.

موضوع درمان وازینیت راجعه کاندیدایی

گزارش کیس مامایی

#پرسش

موضوع درمان وازینیت راجعه کاندیدایی ❓:خانمی 27 ساله دارای ی فرزند دوساله که سزارین شده است بیماری خاص و عمل جراحی جز سی اس را ذکر نمی کند شیردهی نیز دارد به قول خودش هر ماه دچار خارش شدید واژن میشود و به اظهار خودش اکثرا نزدیک پریود است در معاینه ترشحات کاندیدایی +لابیا مینور متورم

درمان؟

#پاسخ

✅Tab Flucozole150 N:28 سه روز درمیان تا سه دوز بیمار یک عدد همسر مصرف کند سپس خآنم درمان نگهدارنده تا شش ماه هفته ای یک عدد فرصت را مصرف کند+ کپسول لاکتوفم دوبار در روز به مدت8 هفته جهت بازیابی مناسب فلور واژن بسیار کمک کننده است .ترکیب کرمهای موضعی بتامتازون+ کلوتریمازول+ دکسپانتنول. جهت استعمال خارجی تا7 روز،.مبتوانید وازینال کرم کلوتریمازول تا 7 شب راهم به درمان اضافه کنید.(توجه شود فلوکونازول گروه سی است وبرای مادر شیرده با احتیاط باید مصرف شود باتوجه به سن کودک لزومی به ادامه شیر دهی نیست و حداقل مادر میتواند درروزهای مصرف فلوکونازول شیر دهی نداشته باشد اما اگر این کیس برای مادری با کودک کوچکتر مطرح میشد2 راه داشتید1/داروهای ذکر شده غیر فلوکونازول را امتحان کنید بااین تفاوت که دوره درمان با لاکتوفم را طولانی تر کنیداگر مشکل بیمار مرتفع نشد فلوکونازول را تجویز نمایید2/سود دآرو را به ضررش سنجیده از ابتدا درمان ذکر سده را تجویز نمایید، اموزش صحیح بهداشت میتواند در بسیار موثر باشد1/ به بیمار درمورد لزوم کامل کردن طول درمان و درمان طولانی مدت توضیح دهید

2/ بسیاری از زنانیکه بیش از حد به بهداشت ناحیه تناسلی خود توجه میکنند دچار وازینیت میشوند چرا که برآی شستشویشان مکرر از صابون،زلهای شستشوی،بانوان،آب گرم،گاها نشستن در بتادین وآب سرکه با آب و جوش شیرین استفاده میکنند که خود عامل برهم زدن فلور طبیعی واژن میشود،پس با توضیحی مختصر ایشان را از انجام این قبیل موارد منصرف نمایید بهداشت روزانه بصورت شستشو روزانه با شامپو بچه، خشک نگه داشتن با دستمال توالت با پارچه امیز نرم یا گاز استریل،لباس زیر نخی،تعویض منظم لباس زیر،استفاده نکردن گن و شلوارهای پلاستیکی چسبناک به مدت طولانی در روز 🔴رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی مواد قندی،ویا دیابت نیز از علل وازینیت مکرر کاندیدیایی است،استفاده روزانه میوه و سبزی تازه و ماست را به خانم توصیه کنید.👇👇👇👇

دوز رایج برای درمان درشیردهی The most common maternal dosage regimen is 400 mg once, followed by 200 mg daily for at least 2 weeks or until pain is resolved

.لطفا درمورد علت عادت ماهیانه همراه با دفع لخته توضیح بدین ممنون

گزارش کیس مامایی

#پرسش همکاران مامایی

.لطفا درمورد علت عادت ماهیانه همراه با دفع لخته توضیح بدین ممنون #پاسخ

1- عدم تعادل هورمونی: ، اگر تعادل بین هورمون ها به هم بخورد، آندومتر به مقدار زیاد ساخته می شود و در نهایت از طریق خونریزی زیاد از بدن خارج می شود.

2- اختلال عملکرد تخمدان ها: اگر در یک چرخه قاعدگی، تخمک گذاری انجام نشود، هورمون پروژسترون تولید نمی شود. این اختلال باعث عدم تعادل هورمونی و در نتیجه خونریزی بیش از حد می شود.در زنانی که از آی یو دی برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند، منوراژی شایع است 3- فیبروئید رحمی: تومورهای خوش خیم سرطانی هستند که در طی سال های باروری خود را نشان می دهند. فیبروم های رحمی ممکن است باعث خونریزی شدید و یا طولانی مدت گردند.

4- پولیپ ها: غده های خوش خیم و کوچک در پوشش دیواره رحم هستند که ممکن است باعث خونریزی شدید و طولانی مدت قاعدگی گردد. در زنان، در سنین باروری و به علت بالا بودن میزان هورمون ها، پولیپ های رحمی بیشتر شایع است. 5- آدنومیوز: هنگامی است که غده های آندومتر در عضلات رحم قرار می گیرند و اغلب باعث خونریزی زیاد و درد قاعدگی می گردد.

6- سرطان: به ندرت، سرطان رحم، تخمدان و گردن رحم می تواند موجب خونریزی بیش از حد در دوران قاعدگی شود. 7- مشکلات بارداری: خونریزی شدید ممکن است به علت سقط جنین رخ دهد. اگر خونریزی در زمان معمول رخ دهد، سقط جنین علت آن نمی باشد. حاملگی خارج رحم نیز ممکن است باعث خونریزی بیش از حد شود.

8- آی یو دی (IUD) : در زنانی که از آی یو دی برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند، منوراژی شایع است. اگر IUD موجب خونریزی بیش از حد قاعدگی گردد، باید آن را بیرون بیاورید. 9- اختلالات خونی ارثی: برخی از اختلالات انعقادی خونی مانند کمبود پلاکت خون، موجب خونریزی بیش از حد در دوران قاعدگی می شوند

. 10- داروها: برخی داروها مانند داروهای ضدالتهاب و ضدانعقاد می توانند موجب خونریزی زیاد و طولانی گردند. استفاده نادرست از داروهای هورمونی نیز می تواند موجب خونریزی زیاد گردد.

11- سایر بیماری ها: بیماری التهابی لگن در زنان، مشکلات غده تیروئید، آندومتریوز، بیماری کبد و کلیه نیز ممکن است با خونریزی بیش از حد در ارتباط باشند.

گزارش کیس مامایی

گزارش کیس مامایی

#پرسش همکاران مامایی

میشه اطلاعاتی در مورد قرص پیشگیری از بارداری #بلارا بدین؟و اینکه کلرمادینون استاتکه تو ترکیباتش بکار رفته چیه؟ویه مادر شیرده در9ماه پس از زایمان می تونه استفاده کند

#پاسخ

دسته دارویی: کنتراسپتیو

شکل دارویی: F.C Tab: 0.03mg ethinylestradiol and 2mg Chlormadionone acetate

موارد مصرف: پیشگیری از بارداری

موارد توجه (موارد منع مصرف و احتیاط):

بارداری

بیماریهای عروقی و متابولیسمی

وجود لخته های خونی در شریان یا ورید (حملات قلبی، تروسبوزیس وریدهای عمقی ـ آمبولی ریوی) اختلالات سنیم انعقادی

فشار خون بالا

دیابت

بیماریهای کبدی

بیماریهای پیشرفته حاد و مزمن کبدی

التهابات کبدی (هپاتیت ویروسی)

اختلالات دفع بیلی روبین به صفرا

اختلالات ترشح صفرا

تومورها

تومور بدخیم (پستان ـ گردن رحم)

هایپر پلازی اندومتریال

سایر بیماریها

راشهای پوستی قبل از بارداری

کری گوش میانی (اتواسکلروزیس

چاقی های شدید

میگرن همراه با اختلالات حسی ـ حرکتی

خونریزی های غیر قابل تشخیص و غیر نرمال دستگاه ژنتیال

آلرژی نسبت به ترکیبات موجود در بلارا

بیماریهای کلیوی ـ صرع ـ آسم ـ MS ـ بیماریهای پستان

دوز مصرف:

هر بسته بلارا حاوی 21 قرص می باشد. مصرف بلارا، را باید از روز اول سیکل آغاز کرد. در صورتیکه در دوره های قبل، نوع دیگر ضد بارداری را دریافت کرده اید. می توانید مصرف این قرص را آغاز کنید. قرص ها را نجوید. برای افزایش کارایی، قرص ها باید به طور منظم در هر 24 ساعت مصرف شود.

پس از مصرف آخرین قرص، برای یک دوره هفت روزه، نباید قرص ها مصرف شود. که 4 – 2 روز پس از مصرف آخرین قرص، خونریزی اتفاق می افتد. پس از 7 روز، مصرف قرص را باید ادامه داد. عوارض جانبی:

لکه بینی: لکه بینی در ابتدای دوره مصرف بلارا رخ می دهد. در چنین مواردی باید، عموماً مصرف بلارا را ادامه داد. در صورت مشاهده لکه بینی شدید مشابه با خونریزی های نرمال دوره پریود حتماً با پزشک مشورت نمائید.

عوارض گوارشی: تهوع، دردهای معدی، مشکلات معدی ـ روده ای

عوارض دستگان ژنتیال: احساس سفتی پستان، درد دوران منس، تغییرات شیر پستان، درد در قسمت تحتانی شکم، التهاب واژن، کیست های تخمدان، عفونت های قارچی دستگاه ژنیتال، بزرگی پستان، سندرم پیش از قاعدگی.

سیستم عصبی: سر درد، سر گیجه، میگرن، افسردگی، تحریک پذیری

پوست و چشم: اختلالات بینایی، التهاب ملتحمه، اختلالات پیگمانتاسیون، لکه های قهوه ای روی صورت که در اثر تماس با آفتاب تشدید می شود، خشکی پوست، واکنش های حساسیتی پوست، خارش و آکنه زودگذر، ریزش مو، درماتیت، تشدید پسوریازیس

بیماریهای عروقی: کلاپس قلبی ـ عروقی، افزایش فشار خون

سایر موارد: دردهای عضلانی، خستگی، احساس سنگینی در پا و تجمع آب در بافت ها، تغییر در وزن و اشتها، اختلالات جنسی، تعریق، افزایش ریسک ترومبوآمبولی.

تداخلات:

ترکیباتی که باعث کاهش سریع هورمونهای استروئیدی می شوند، اثر کنتراسپتیوی بلارا، را تحت تأثیر قرار می دهند مانند باربیتوراتها، ریفامپین، گریزوفلوین، فنیل بوتازون، داروهای ضد صرع (باربکسالون، کاربامازپین، فنی توئین، پریمیدون) و همچنین مصرف آنتی بیوتیک هایی مثل آمپی سیلین، تتراسیکلین که باعث تغییر فلور روده می شوند، میزان فعالیت بلارا، را کاهش می دهد.

مصرف در بارداری و شيردهي:

قبل از شروع درمان با قرص بلارا، باید از بارداری پیشگیری کرد. اگر در حین درمان، بارداری رخ داد سریعاً مصرف بلارا را قطع کنید.مصرف بلارا در شیر دهی باعث کاهش تولید شیر می شود. مقدار بسیار کمی از ترکیبات فعال بلارا وارد شیر می شوند.

مصرف انواع ocpبخاطر داشتن ترکیبات استروژنی در خانم شیرده زیر 6ماه پس از زایمان به دلیل تغذیه انحصاری وکاهش شیر مادر توصیه نمی شود ولی پس از 6ماه با شروع غذای کمکی بلا مانع است البته اگر سایر کنتراندیکاسیونهای مصرفocpوجود نداشته باشد.

مطالب تکمیلی

 8

3 copy copy

1 copy copy

2 copy copy

1