امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۱

رزیدنتهای پزشکی خانواده

رزیدنتهای پزشکی خانواده
دوشنبه | ۱۳۹۵/۰۷/۱۲ - ۱۱:۲۳ |
کد خبر : ۴۱ |
تبلیغات

رويكرد رشته تخصصی پزشك خانواده، تربیت پزشكاني سلامت‌نگر، جامع‌نگر، جامعه‌نگر، پاسخگو و با نگاه جامع به طبّ می باشد. متخصّص اين رشته به انسان در تمام ابعاد اعم از ابعاد جسمي، رواني، معنوي، فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي مي‌نگرد و خدمات خود را در جنبه‌هاي درماني، حفاظت‌كننده، پيشگيري‌كننده و ارتقاءدهنده‌ي سلامت به آحاد جامعه ارائه مي‌كند. تحقيقات نشان مي‌دهد كه سطح سلامت فرد و خانواده‌هاي تحت پوشش پزشك خانواده از سطح سلامت گروه مشابه كه تحت پوشش نمي‌باشند با صرف هزينه كمتر، بالاتر است و خدمات حرفه‌‌اي این متخصّصین باعث افزایش کیفیت و اثر بخشی خدمات، افزایش رضایتمندی آحاد جامعه، کاهش هزینه ها و افزایش دستيابي به عدالت اجتماعی شود. در دنيا سال‌ها است كه براي تربيت نيرويي با توانمندي‌هاي متعدّد برنامه‌ريزي و تجربه شده است. با تغييرات الگوي جمعيتي كه در كشور رخ داده، موقع آن فرا رسيده است كه براي پاسخگويي بهتر به نيازهاي بهداشتي‌ درماني مردم به اين سمت گام برداشته شود. رشته پزشكي خانواده از رشته‌هاي تخصّصي باليني پزشكي است كه متخصّصين آن، ازسطح اول ارائه خدمات، مراقبت‌هاي سلامت را به صورت جامع و ممتد به افراد، خانواده و جامعه تحت پوشش ارائه مي‌نمايند. اين تخصّص، علوم پزشكي را از جنبه‌هاي مختلف جسمي، رواني، اجتماعي و معنوي باهم تركيب كرده، دامنه‌ي آن در تمامي شرايط، بدون هرگونه تبعيض از نظر سن، جنس، موقعيّت اجتماعي و اقتصادي، نژاد، مذهب و خطر بيماري، در هر عضوي از بدن و تمامي بيماري‌ها و مسائل مربوط به سلامت افراد و جامعه با بهره‌گيري از مشاوره با تخصّص‌هاي ديگر را شامل مي‌شود . متخصّصين اين رشته، با آشنايي با ويژگي‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي خانواده‌ها و منطقه‌ي سكونت آنها، در يك رويكرد نيازمحور، خدمات خود را در زمينه‌هاي پيشگيري شامل: حفاظت، ايمني و ارتقائ سلامت، تشخيص، درمان، توانبخشي، مديريّت، آموزش و پژوهش به افراد، خانواده و جامعه ارائه خواهند داد.

********************************************************************************************************

قوانين آزمون ارتقاء دستياري
شرح وظایف دستیاران پزشک خانواده در درمانگاهها
نسخه ۰۴ برنامه پزشک خانواده
پروتکل pka
دكستروكارديا Dexrtrocardia

 • دكستروكارديا Dexrtrocardia🎓
 • 🔸دکستروکاردیا وضعيتی مادرزادی است، كه قلب به صورت عرضی معكوس يا آينه ای می شود، در هر 12 هزار نفر يك مورد اتفاق می افتد. و ممکن است به صورت ایزوله اتاق بیفتید یعنی تنها بدون آنومالی های احشاء شکمی (Isolated Dexrtrocardia) باشد و یا با سایتوس اینورتوس (جابجایی احشاء شکمی) باشد که در این صورت عروق بزرگ جابجا می شوند و حتی حباب گاز داخل معده یا Gastric Gas Bubble در سمت راست بیمار دیده می شود، که با CXR قابل تشخیص هست. 🔸قسمت بيشتر قلب در سمت راست قرار دارد، یعنی اپكس قلب به سمت راست و بيس قلب در سمت چپ قرار دارد (برخلاف حالت طبيعى).

  🔸با توجه به سوالي كه پرسيديم دو حالت داريم:

  1. شما از اول نمی دونيد كه بيمار دكستركاردياست.

  2. می دونيد كه بيمار دكستروكاردياست (مثل كيس شناخته شده ی قلبى كه مكرر مراجعه كرده و يا در بيمار بستری كه ECG سريالی دارد).

  🔸در حالت اول كه نمی دونيم بيمار دكستروكاردياست، با ECG دوازده ليدی استاندارد و يا با CXR تشخيص داده می شود، اگر شک به دکستروکاردیا طبق ECG باتوجه به یافته هایی که در پایین این متن خواهیم دید، داشتیم:؛ ابتدا به جابجایی لیدهای اندامی شک کنیم. و بستن لیدها رو چک کنیم. اگر لیدها درست بسته باشیم، در این صورت شکمون به به دکستروکاردیا بیشتر شده و برای تائید آن، نیاز به گرافی قفسه سینه CXR خواهیم داشت.

  🔸در حالت دوم كه دکستروکاردیا تشخيص داده شده، ابتدا ليدهای اندامی فوقانی را ريورس می كنيم، يعني جای دست راست RA و دست چپ LA جابه جا ميی شود و ليد پای راست RF یا N و پای چپ LL یا F بدون تغيير باقی می ماند. و در ادامه ليد V1 در چهارمين فضاي بين دنده اي سمت چپ كنار استرنوم به جاي ليدV2 یعنی V1R، و ليدV2 به جاي ليدV1 در سمت راست یعنیV2R و مابقی ليدها به صورت V3R, V4R, V5R, V6R روی قفسه سينه وصل مي شود.

  (کلی بگیم لیدهای پره کوردیال برخلاف Lt Side بسته میشن).

  حالا بايد چطور متوجه بشيم كه بيمار در 12 ليد استاندارد، دكستروكارديا دارد:

  1. در لید I، جهت PQRST منفی می شود.

  2. کمپلکس QRS در لید AVR مثبت می شود.

  3. در لید II موج P منفی می شود.

  4. رشد موج R در ليد های پره كورديال به صورت ريورس است يعني از V1 به سمت V6 ارتفاع R كمتر می شود و عمق S بیشتر است، (در صورتی كه در حالت طبيعى از V1 به سمت V6، ارتفاع زياد مي شود و S كم می شود).

  5. انحراف شديد محور به سمت راست يا ERAD.

  🔸در دکستروکاردیا، کاردیوورژن و دفیبریلیشن خلاف حالت طبیعی صورت می گیرد.

  یعنی پد اپکس رو در پایین قفسه سینه سمت راست روی اپکس قرار می دهیم و پد استرنوم رو در سمت چپ قفسه سینه کنار استرنوم روی بیس یا قاعده قلب قرار می دهیم.

  🔸گرچه بعضیا اعتقاد به ریورس یا جابجایی پدال های الکتروشوک در دکستروکاردیا ندارند.

  ✍ با تشكر از جناب دكتر امير علي دشت پور

  تغییر در برنامه ایمن سازی در سال 2017

 • تغییر در برنامه ایمن سازی در سال ۲۰۱۷ دیروز ۷ فوریه ۲۰۱۷، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها تغییر هایی را در روند واکسن ها نسبت به سال ۲۰۱۶ چاپ کرده است. این تغییر ها شامل ایمن سازی در برابر آنفلوآنزا، پاپیلوما ویروس، هپاتيت بی و مننگوکوک می شوند که دو تای آنها در زیر بررسی می شوند؛

  📍 واکسن آنفلوآنزا

  ☜ واکسن زنده ضعیف شده (LAIV) نباید برای فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۷ به علت اثر بخشی کم در برابر ویروس H1V1 استفاده می شد. ☜ بزرگسالانی که حساسیت به تخم مرغ در حد کهیر دارند باید واکسن آنفلوآنزا غیر فعال (IIV) و یا واکسن آنفلوآنزای نوترکیب (RIV) را دریافت کنند.

  ☜ بزرگسالانی که حساسیت به تخم مرغ به جز کهیر را نشان می دهند (مانند آنژیوادم، دیسترس تنفسی، سبکی سر و یا استفراغ پیاپی را تجربه می کنند و یا واکنشی که نیاز به تزریق اپی نفرین و دیگر مداخله های پزشکی را دارند) می توانند واکسن IIV یا RIV را دریافت کنند. در این حالت واکسن باید در یک مرکز سرپایی یا بستری تزریق گردد که دارای فردی است که در تشخیص و درمان واکنش های آلرژیک شدید توانا باشد.

  📍 واکسن پاپیلوما ویروس انسانی؛

  نوجوان هایی که واکسن HPV را پیش از ۱۵ سالگی دریافت می کنند تنها ۲ دوز از این واکسن پیشنهاد می شود. اما نوجوانان و بزرگسالانی که واکسن HPV را پس از ۱۵ سالگی دریافت می کنند باید این واکسن را در ۳ دوز دریافت کنند. تغییر ها در سال ۲۰۱۷ در مورد این واکسن از قرار زیر است؛

  ☜ خانم ها تا پایان سن ۲۶ سالگی و آقایان تا پایان سن ۲۱ سالگی که که هیچ واکسن HPV را دریافت نکرده اند باید ۳ دوز واکسن HPV را در ماه های ۰، ۱-۲ و ۶ ماه دریافت کنند. آقایان از سن ۲۲ سالگی تا پایان ۲۶ سالگی نیز می توانند در ۳ دوز واکسن HPV را در ماه های ۰، ۱-۲ و ۶ ماه دریافت کنند.

  ☜ خانم ها تا پایان سن ۲۶ سالگی و آقایان تا پایان سن ۲۱ سالگی (آقایان از سن ۲۲ تا پایان ۲۶ سالگی نیز که می خواهند واکسن را دریافت کنند) که سری واکسن HPV را تا پیش از ۱۵ سالگی دریافت کرده اند به طوری که بین هر تزریق دست کم ۵ ماه فاصله بوده است، به خوبی واکسینه شده اند و دیگر نیازی به دریافت تزریق واکسن ندارند.

  ☜ خانم های بزرگسال تا پایان ۲۶ سالگی و آقایان بزرگسال تا پایان ۲۱ سالگی (و آقایان از سن ۲۲ تا پایان ۲۶ سالگی نیز که می خواهند واکسن را دریافت کنند) که سری واکسن HPV را که تا پیش از ۱۵ سالگی دریافت کرده اند تنها در یک دوز تزریق کرده اند و یا اینکه بین هر تزریق دست کم ۵ ماه فاصله نبوده است، به خوبی واکسینه نشده اند و باید یک دوز دیگر از واکسن را نیز دریافت کنند.

  Content source: Centers for Disease Control and Prevention

  Page last reviewed: February 7, 2017

  Page last updated: February 7, 2017

  ✍ جناب دکتر سید محسن مرتضویان (داروساز، فارماکولوژیست)

 • انواع تستهای آلرژی :

 • انواع تستهای آلرژی :

  ✔️تست آلرژی موسوم به تست خراش جلدی یا prick skin test:

  این تست که فقط و فقط باید توسط فوق تخصص آسم وآلرژی صورت گیرد و لا غیر ، یکی از روشهای متداول تشخیص آلرژی در تمام دنیا است که تقریبا از یک قرن پیش مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش پس از قرار دادن یک قطره از عصاره های خوراکی و محیطی و ایجاد خراش بوسیله لنست پس از 15 دقیقه در صورت بروز واکنش یک برجستگی کهیر مانند و یک قرمزی در اطراف این برجستگی ایجاد میشود و فرد آلرژیست با تجربه علمی که دارد آنرا برای بیمار تفسیر میکند. این تست برای واکنشهای فوری آلرژیک مورد استفاده قرار می گیرد. لازم است تا بیمار تقریبا از یک هفته قبل کلیه داروهای آنتی هیستامینیک مثل لوراتادین، تلفست ، ستریزین، دیفن هیدرامین، کتوتیفن، زادیتن، هیدروکسی زین و... همچنین سودوافدرین داروهای ضد افسردگی ، مونته لوکاست و یا سینگولار را با اجازه دکتر خود قطع کند

  . موارد منع تست

  : 1. سابقه شوک آلرژیک یا همان آنافیلاکسی

  2. سابقه ترس و یا پانیک شدید از انجام اقدامات آزمایشگاهی

  3. بیماران در حال مصرف داروهای قلبی و یا پرکاری شدید تیرویید که در حال مصرف پروپرانولول ویا سایر داروهای این خانواده

  4. خانم باردار

  ارزش تست :

  زیر یکسال ارزش پاسخهایی مثبت بیشتر از منفی و بالای یکسالگی ارزش منفی تست بیشتر از مثبت آن است. چون جواب این تست سریع و در عرض 15 دقیقه خود را نشان می‌دهد بنابراین به عنوان یک تست سریع و قابل از آن یاد میشود. این تست در تمام دنیا هزینه بر است زیرا عصاره های این تست فقط در دنیا توسط چند شرکت خاص تولید میشود . در ایران البته هزینه انجام آن کمتر از آزمون Rast است که متعاقبا توضیح خواهد داده شد.

  ✔️پچ تست و یا تست برچسب Patch test :

  یکی دیگر آزمونهای تشخیصی آلرژی است که برای واکنشهای تاخیری بیش از 24 ساعت مورد استفاده قرار میگیرد. کاربرد این تست در موارد التهاب های پوستی خارش دار ناشی از عوامل محرک پوستی و شغلی مثل رنگ مو و یا عوامل صنعتی مثل گرد و پودر فلزات و یا عوامل شیمیایی میباشد . در این روش عوامل غذایی و یا صنعتی روی پوست پشت بیمار برای 48 الی 72 ساعت چسبانده میشود و سپس برداشته شده و در صورتی بروز قرمزی در محل هر عنصر مورد آزمون تست مثبت تلقی خواهد شد. در شیرخوارانی که دارای آلرژی غذایی تاخیری دارند نیز این تست میتواند کمک کننده باشد. متاسفانه برخی از همکاران به اشتباه از سنجش IgG یا اصطلاح من درآوردی" رست تاخیری "معادل این تست استفاده مینمایند که خواهشمندم جهت جلوگیری از هزینه بیمار این روش را که مطلقا اعتباری ندارد درخواست ننمایند.

  آزمایشات آلرژی از خون بیمار :

  روشهای بسیار متعدد از جمله

  1. Rast test

  2. RIDA

  3. CAP PHADIA

  وجود دارد که تماما از طریق سرم بیمار صورت میگیرد. در هر فرد که امکان انجام تست خراش نباشد از این روشهای آزمایشگاهی بعنوان شیوه جایگزین استفاده میشود. این روشها در کشور ما هزینه بیشتری را برای بیمار دارد و ضمنا با توجه به اینکه نیاز به تجربه و تکنیک بالای آزمایشگاه مرجع دارد نمیتوان به هر آزمایشگاهی اطمینان کرد. یادمان باشد انتخاب این روش فقط توسط فوق تخصص آلرژی باید صورت گیرد و لا غیر

  . از بین روشهای فوق بیشترین ارزشمندی برای روش CAP PHADIA میباشد . حسن این روشها عدم نیاز به قطع داروها میباشد . در این روشها حتی میتوان آلرژیهای دارویی حاد را نیز تشخیص داد که البته قابلیت‌های آن در این زمینه بسیار متنوع می باشد.

  ✍ جناب دكتر فريبرز زنديه (فوق تخصص آلرژي و ايمونولوژي)

 • پذیرش دستیار تخصصی پزشک خانواده
  دفترچه راهنمای برگزاری ازمون سومین دوره پذیرش دستیار تخصصی رشته پزشکی خانواده
  The Most common Emergency Medicine Orders for training Students
  Antibiotics_for_pediatric_outpat
  دوز دارو های شایع در ICU برای کودکان
  عکس های رادیولوژی ریه
  برنامه اجرای مراقبت تکاملی بر اساس ارزیابی شرایط فردی هر نوزاد (NIDCAP)
  کاردیو میو پاتی پس از زایمان

 • کاردیومیوپاتی پس از زایمان (که همچنین با نام کاردیومیوپاتی مرتبط با زایمان خوانده می‌شود) یک دلیل نادر از نارسایی قلبی است که زنان را در انتهای بارداری یا در ابتدای زایمان تحت تاثیر قرار می‌دهد. درمان کاردیومیوپاتی پس از زایمان با دیگر انواع نارسایی قلبی با اختلالات سیستولی بطن چپ مشابه است. با این حال، تغییرات در درمان استاندارد اغلب برای اطمینان از ایمنی مادر و جنین یا کودک تازه به دنیا آمده ضروری است.

 • 🔴 با توجه به مشکلات منحصر به فرد مرتبط با بارداری و دوره پس از زایمان، هر تصمیم درمانی پیامد خاص خود را دارد. بیماران مبتلا به نارسایی قلبی در دوران بارداری باید مانند دیگر بیماران مبتلا به نارسایی قلبی درمان شوند. با این حال، مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین، مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II و آنتاگونیست‌های آلدسترون باید پرهیز شوند؛ زیرا این داروها در بارداری منع مصرف دارند. در زنان مبتلا به کاردیومیوپاتی پس از زایمان که زایمان نموده اما هنوز شیر نمی‌دهند، نارسایی قلبی حاد و مزمن با استفاده از درمان استاندارد مدیریت می‌شود.

 • 🔵 درمان آنتی‌ترومبوتیک بیماران مبتلا به کاردیومیوپاتی پس از زایمان، ریسک بالایی برای تشکیل ترومبوز و ترومبوآبولیسم ناشی از انعقادپذیری بیش از حد در بارداری و حالت سکون خون به دلیل اختلال شدید بطن چپ دارند. در زنان باردار نیازمند درمان ضدانعقادی، تصمیمات درمانی و انتخاب رژیم ضدانعقادی خاص به دلیل ریسک‌های منحصر به فرد در حین مراحل مختلف بارداری از جمله اثرات تراتوژنیک بالقوه وارفارین در سه ماهه اول، پیچیدگی دوزبندی داروهای مختلف و مدیریت در حین وضع حمل چالش‌برانگیز است.

 • ⛔️ در بیماران مبتلا به اختلالات سیستولی بطن چپ (با یا بدون نارسایی قلبی) بدون ترومبوز بطن چپ یا دیگر اندیکاسیون‌ها برای درمان ضدانعقادی، درمان آنتی پلاکت و ضدانعقاد توصیه نمی‌شود.
 • 🔘 وضع حمل تصمیمات مربوط به زمان و نحوه وضع حمل باید بر اساس نتایج ترکیبی حاصل از کاردیولوژی، زنان و زایمان، بیهوشی و خدمات نوزادان باشد. در این مورد، مشاوره‌های چندمنظوره اغلب سودمند است. در زنان مبتلا به کاردیومیوپاتی پس از زایمان با نارسایی قلبی پیشرفته، پیشنهاد می‌شود تا از وضع حمل سریع برای اندیکاسیون‌های قلبی- عروقی بارداری استفاده شود. وضع حمل اورژانسی ممکن است در زنان مبتلا به نارسایی قلبی پیشرفته با عدم ثبات در همودینامیک ضروری باشد. وضع حمل سزارین برنامه‌ریزی‌شده در زنان با نارسایی قلبی پیشرفته نیازمند درمان اینوتروپیک یا حمایت مکانیکی گردش خون ترجیح داده می‌شود.
 • ⚫️ ضدبارداری‌ها از آنجاییکه زنان مبتلا به کاردیومیوپاتی پس از زایمان به همراه اختلالات بطن چپ یا LVEF کمتر از 25 درصد در هنگام تشخیص از ریسک بالایی در عود بیماری برخوردارند، پیشنهاد می‌شود تا از بارداری‌های بعدی اجتناب ورزند. پیشنهاد می‌شود که بیمار یا همسرش تحت جراحی عقیم شدن قرار گرفته یا از متدهای ضدبارداری با اثر بسیار بالای غیر استروژنی مانند ایمپلنت اتونوژسترل، IUD کاپر یا IUD آزادکننده لوونورژسترول استفاده نمایند. دپوی مدروکسی پروژسترون استات به اندازه کافی موثر نبوده و معمولا به عنوان جایگزین خط دوم در نظر گرفته می‌شود.
 • UpToDate last updated: Jun, 2015. Peripartum cardiomyopathy: Treatment and prognosis
 • اپروچ به هماچوریا در اطفال - American Academy of Pediatrics
  آیا GP همان پزشک عمومی است؟

  آیا GP همان پزشک عمومی است؟

  افسانه جی‌پی و GP

  دکتر بابک شکوهی

  در سال‌های اخیر آشنایی با دیگر فرهنگ‌ها و دیگر سامانه‌های اقتصادی، درمانی، آموزشی و… امری بدیهی و لازم‌الاجرا برای مدیریت بهینه منابع شده است. یکی از موارد تفاوت سیستم، در نام‌گذاری افراد یا سمت‌ها، بسیار چشمگیر است؛ به‌طوری که در چند ماهه اخیر نگارنده شاهد سوءتفاهم‌های بسیار، حتی در مقولات علمی و در سطوح بالای جامعه بوده است. در همین زمینه، نگارنده مشاهدات خود را به‌صورت گزارشی از سیستم آموزش پزشکی خانواده در انگلستان و کشورهای مشترک‌المنافع و مقایسه آن با دیگر کشورهای غربی ارایه می‌دهد با این امید که آشنایی بیشتر با این سیستم و نام‌گذاری ‌سمت‌های گوناگون در آن برای همکاران و هموطنان به‌گونه‌ای روشن‌تر نمود کند.

  معمولاً دانش‌آموزان انگلیسی در سن ۱۸ سالگی وارد سیستم آموزشی پزشکی می‌شوند. برای ورود به دانشگاه کنکور سراسری وجود ندارد؛ ولی برخی دانشگاه‌ها آزمون‌هایی را برای سطح‌بندی داوطلبین خود برگزار می‌کنند. دانش‌آموزان بر اساس نمره‌های سال آخر آموزشی (A-Level) می‌توانند به پذیرش در دانشگاه‌ها امیدوار باشند. از آنجایی که تعداد دانشگاه‌هایی که می‌توانند انتخاب کنند محدود است، بر اساس نمرات پذیرش‌شده سال‌های قبل، دانش‌آموزان به انتخاب رشته و دانشگاه می‌پردازند. پس از گزینش و پذیرش اولیه، با دانش‌آموزان مصاحبه حضوری صورت می‌گیرد.

  پیش از سال ۲۰۰۷ در هر صورت، طول دوره آموزش پزشکی به‌طور معمول ۶ سال بوده و متعاقباً یک سال هم دوره PRHO یا Pre-registration House Officer که معادل دوره انترنی در ایران است، برای همه اجباری است. به‌طور تاریخی، آموزش پزشکی بعد از این مرحله به‌صورت غیرمتمرکز و در بیمارستان‌های گوناگونی صورت می‌گرفت. تا پیش از سال ۲۰۰۷ میلادی، پزشکانی که با پایان دوره PRHO در نظام پزشکی (GMC) ثبت‌نام شده بودند، به جستجوی شغل‌های ۶ ماهه به‌عنوان SHO یا Senior House Officer می‌پرداختند و به‌ندرت مشاغل گردشی (Rotation or Fixed-Term) دو یا سه ساله نیز موجود بود. در این خلال، رشته‌های مختلف در شغل‌های ۶ ماهه انتخاب می‌‌کردند و بر اساس تخصص‌هایی که در آینده برمی‌گزیدند و با مشورت اساتید راهنما و مشاور، پس از طی ۴ دوره ۶ ماهه و گذراندن قسمت کتبی امتحان کالج سلطنتی مربوطه، برای شغل‌های Registrar و دریافت یک شماره CCT اقدام می‌کردند. کسانی که بیش از ۴ شغل ۶ ماهه فعالیت داشتند یا کسانی که بخشی آر آموزش آن‌ها در کشورهای غیر از انگلستان صورت گرفته بود، به اداره بورد مربوطه و کالج سلطنتی مربوطه ارجاع داده می‌شدند تا درباره طول دوره ایشان تصمیم‌گیری شود.

  گروه اول که دوره پزشکی و سه سال ابتدایی بعد از فارغ‌التحصیلی را در انگلستان می‌گذراندند، پس از اتمام دوره Registrar، بر اساس بند شماره ۱۰ آموزش پزشکی تخصصی، مدرکی دریافت می‌کردند به نام CCT یا Certificate of Completion of Training و کسانی که در گروه دوم قرار داشتند بر اساس بند شماره ۱۱ آموزش پزشکی تخصصی، مدرکی دریافت می‌کردند به نام CEE یا Certificate of Equivalent Experience. هر دو این مدارک برای اداره بورد تخصصی و کالج‌های سلطنتی مربوطه ارزشی یکسان دارد و با این مدارک، پزشکان درخواست درج در فهرست متخصصین نظام پزشکی می‌کنند.

  در هر صورت آن‌چه در ایران جی‌پی نامیده می‌شود، در واقع SHO است و آن‌چه در انگلستان GP نامیده می‌شود، در واقع متخصص پزشکی خانواده است که معمولاً یک دوره سه‌ساله را گذرانده و در سال آخر تحصیل خود، Registrar نامیده می‌شده است.

  لازم به ذکر است که عضویت در کالج سلطنتی GP تا سال ۲۰۰۷ میلادی امری اختیاری بود و به‌دلیل این‌که عضویت در این کالج مستلزم شرکت در امتحانات و صرف هزینه بود، بسیاری از GP‌های شاغل در انگلستان عضویت در این کالج را نداشتند. در واقع اکثراً کسانی به عضویت کالج سلطنتی درمی‌آمدند که قصد کار دانشگاهی و آموزشی داشتند، به نحوی که می‌توان عضویت در کالج سلطنتی را معادل بورد تخصصی تعبیر کرد چرا که بدون آن شرکت در فعالیت‌های آموزشی میسر نبود.

  نکته شایان ذکر دیگر این‌که در سیستم انگلستان به پزشکان ریز نمرات داده نمی‌شود و معمولاً استادان مربوطه امتحانی هم به‌صورت مدون برگزار نمی‌کنند. ارزیابی پزشکان عمدتاً به‌صورت آموزش و سنجش ضمن خدمت انجام می‌شود و امتحانات اصلی در واقع امتحانات بورد و امتحانات عضویت در کالج سلطنتی مربوطه است.

  بعد از سال ۲۰۰۷ از سال ۲۰۰۷ به بعد، شکل جدیدی به آموزش تخصصی داده شد. دو سال به‌عنوان Foundation Years به‌جای PRHO و SHO سال اول و به‌طور اجباری برای همه پزشکان به دوره آموزشی اضافه شد. در واقع بخشی از آموزش لازم برای فارغ‌التحصیلی در رشته پزشکی در نظر گرفته شد. هر یک از این دوره‌ها شامل سه بخش ۴ ماهه است که برای همه رشته‌ها ۴ ماه در مطب پزشکان (به‌عنوان Primary Care) برای همه الزامی و اجباری است. پزشکانی که مایل به ادامه تحصیل و گرفتن تخصص در GP هستند، یک بخش ۴ ماهه اضافه در GP در خلال این دو سال خواهند داشت. در این زمان پزشکان در حالی که آخرین بخش ۴ ماهه خود را می‌گذرانند، برای دوره‌های مورد نظر خود در ۳ سال آینده درخواست کار می‌دهند. هم‌اکنون در انگلستان انواع انگشت‌شماری از دوره‌های گردشی وجود دارد که پرتعدادترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • Core Medical Training
 • Core Surgical Training
 • GP Training
 • متعاقب این دوره‌ها که معمولاً ۳ ساله است، همه پزشکان در امتحانات کالج سلطنتی مربوطه شرکت و خود را برای سال/ سال‌های Registrar آماده می‌کنند. در حال حاضر، دوره‌های تخصصی داخلی و جراحی، همه به دوره‌هایی می‌انجامند که ما در ایران «فوق‌تخصص» می‌نامیم و ۵ تا ۶ سال به طول می‌انجامند. دوره GP که در واقع پزشکی خانواده است، در حال حاضر ۳ ساله و در آینده نزدیک ۴ ساله خواهد بود.

  با امید این‌که این توضیحات مفید واقع شود؛ به‌منظور حسن‌ختام اصطلاحات مربوطه در سامانه‌های انگلیسی و آمریکایی در جدول زیر نمایش داده شده است.

  سایز کلیه_ جنین_نوزاد- - منبع: کانال نفرولوژیست اطفال
  اندیکاسیونهای اکوی جنینی منبع :کانال طب اطفال
  فرمول پلی- سیترا-کا
  URINE DRUG SCREENING
  فرمول محاسباتي تجويز دوپامين در نوزادان

  فرمول محاسباتي تجويز دوپامين در نوزادان

  X micro gr x WTx1440

  X: مقدار عددي

  Wt: وزن نوزاد

  1440: 60 min X 24 hour

  اين مقدار دارو به ميكرو گرم هستش در ٢٤ساعت،چون امپول(دوپامين،دوبوتامين و...)به ميلي گرم هستش،بايد عدد حاصل رو بر 1000 تقسيم كنيد تا به ميلي گرم بدست بياد

  ... حال مي نويسيد اين مقدار(به ميلي گرم)در مثلا 50cc سرم دكستروز 5% ريخته و طي ٢٤ ساعت IV Drip Infusion گردد...

  مثال

  مثلا براي شيرخوار با وزن 5kg مي خواهيد دوپامين با دوز 5micro/kg/min بگذاريد مي نويسيم

  5 x 5x1440=36000 micro gr/24 hr

  حال تقسيم بر 1000 مي كنيم تا به ميلي گرم شود 36000/1000=36

  پس مي نويسيم 36mgدوپامين در 50cc سرم دكستروز 5% طي ٢٤ساعت انفوزيون دريپ گردد...

  دکتر غلامحسین محمدی (متخصص کودکان)

  منبع : کانال طب اطفال

  اولین دوره دستیاری پزشکی خانواده

  دفترچه راهنمای ثبت نام دفترچه راهنمای انتخاب رشته

 • دومین دوره آزمون دستیاری تخصصی پزشکی خانواده
 • دفترچه راهنمای انتخاب رشته_محل ازمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی خانواده

 • Performance Benchmarks According to Level of Training – First 6 months
 • Performance Benchmarks According to Level of Training – 12 months
 • Performance Benchmarks According to Level of Training – 18 months
 • Performance Benchmarks According to Level of Training – 24 months
 • CASE FILES family medicine
 • Swanson's Family Medicine Review
 • HOSPICE AND PALLIATIVE MEDICINE AND SUPPORTIVE CARE
 • ترومبوسیتوپنی نوزاد
 • کنگره مجازی دندانپزشکی
 • مطالب تکمیلی

   8

  3 copy copy

  1 copy copy

  2 copy copy

  1