امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۶

خلاصه مقالات جدید

خلاصه مقالات جدید
یکشنبه | ۱۳۹۵/۰۸/۰۲ - ۲۲:۰۰ |
کد خبر : ۱۲۰ |
دسته بندی نشده
بر اساس تحقیق جدیدی در امریکا:

بر اساس تحقیق جدیدی در امریکا:

🔅 ٢٧ درصد از دانش‌جويان پزشكی نشانه‌هايی از #افسردگی دارند.

🔅 ١١ درصد آنان به اين فکر کرده‌اند كه به زندگی‌شان پايان دهند.

🔅 فقط ١٦ درصد از دانش‌جويانی كه نشانه‌های افسردگی دارند، برای درمان مراجعه می‌كنند.

♨️ پيش از اين هم مطالعات ديگر گزارش کرده بودند که شيوع افسردگی در بين دانش‌جويان پزشكی ۵ برابر هم‌تايان خود و شيوع اضطراب تا ۸ برابر بيش‌تر است.

♨️ خطر ابتلا به افسردگی محدود به دوران دانش‌جويی نيست:

🔅 ١٣ درصد‏ از پزشكان مرد و ٢٠ درصد از پزشكان زن نيز در طول زندگی خود مبتلا به افسردگی می‌شوند.

♻️ بالاتر بودنِ ميزان شيوع افسردگی در بين دانش‌جويان پزشكی را می‌توان دست‌كم به دو دليل توضيح داد:

🔅 دانش‌جويان پزشكی به دليل ويژگي‌های شخصيتی كه دارند در معرض خطر بالاتری برای ابتلا هستند‌. آنان بيش‌‌تر كمال‌گرا هستند و در برابر اشتباهات خود بيش‌تر دچار احساس نااميدی می‌شوند؛ مهربان‌تر هستند و در مواجهه‌ی مكرر با رنج و درد، بیش‌تر ممکن است دچار افسردگی شوند.

🔅 توضيح ديگر اين است كه خود این دانش‌جويان برای ابتلا به افسردگی مستعدتر نيستند، بل‌که شرايط تحصيل در اين رشته باعث افزايش نرخ افسردگی در آنان می‌شود. پزشکی رشته‌ای سخت است، نيازمند ساعات طولانی درس خواندن است، دانش‌جویان آن با بيماری، ناخوشی و مرگ برخورد زیاد دارند، و بسیاری از ابعاد دیگر زندگی‌شان قربانی تحصیل در این رشته می‌شود.

🔆 با همه‌ی اين‌ها، افسردگی در اين گروه اجتناب‌ناپذير نيست. اما اغلب دانشكده‌های پزشكی همه‌ی توان خود را برای كمك به حفظ سلامت روان دانش‌جويان و كمك به تاب‌آوری و اميدواری آنان به كار نمی‌گيرند.

🔆 در كشور امريكا حدود نيمی از پزشكان دچار «#فرسودگی_شغلی» هستند. ديدن استادان و الگوهايی كه خود گرفتار اين مشكلات هستند، می‌تواند برای دانش‌جويان نااميدكننده باشد.

💢 نياز به ثبت داده‌های بيماران توسط پزشکان كه باعث می‌شود فرصت کم‌تری برای برقراری ارتباط بین‌فردیِ مناسب‌تر با بيماران داشته باشند. حجم کار زیاد ناشی از تعداد زیاد بيمارانی که مسؤولیت‌شان را برعهده دارند، و تأكيد زياد به پای‌بندی به الگوريتم‌ها و راه‌نماهای بالينی و تعارضات ناشی از آن در كار بالينی، فشار مضاعفی را بر پزشكان وارد می‌كند.

💢 تأكيد زياد بر «استانداردسازی» برنامه‌های آموزش پزشكی و ارزيابی دقیق دانش‌جويان و دستياران، باعث شده تا فشار بیش‌تری بر آنان وارد شود.

🔆 برای كمك به كاهش افسردگی، لازم است به رشد فردی دانش‌جويان تأكيد شود و روی‌كردهای انسانی‌تر در آموزش در نظر گرفته شود.

👤 #عالیا_شکیبا

روان‌پزشک

منبع :سلامت روان و رسانه

نقش ویتامین سی و زینک و اکیناسه در سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان طبق دستورالعمل کالج پزشکان امریکا: کودکان:

نقش ویتامین سی و زینک و اکیناسه در سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان طبق دستورالعمل کالج پزشکان امریکا: کودکان:

🔸بسیاری از داروها سبب تسکین علایم سرماخوردگی میشوند. مطالعات بادرنظر گرفتن استفاده درمانی سولفات روی نشان میدهد درصورتی که این دارو در 24 ساعت اول شروع علایم مصرف شود،سبب کاهش طول مدت علایم سرماخوردگی میشود. عوارض جانبی این دارو مانند احساس طعم بد و تهوع با مصرف قرصهای مکیدنی روی شایعتر از شربت و قرص آن است. یک مطالعه کاکرین نشان میدهد کودکانیکه قبل از بیماری،روزانه یک گرم ویتامین سی مصرف میکردند، 13% کمتر دچار علایم سرماخوردگی شدند. اگرچه طول مدت بهینه درمان برای دستیابی به این مزیت نامشخص است. مصرف سولفات روی بطور پروفیلاکسی برای حداقل 5ماه، شیوع سرماخوردگی ویروسی،غیبت از مدرسه و مصرف انتی بیوتیکها را در کودکان کاهش میدهد. پروفیلاکسی ویتامین سی طول مدت علائم را در بزرگسالان و کودکان تا حدودی کاهش میدهد.

🔸بزرگسالان:

زمانیکه ویتامین سی تنها بعداز تظاهرات بیماری برای درمان مورد استفاده قرار گیرد، شدت یا طول مدت بیماری را کاهش نمیدهد. ترکیبات گیاهی حاوی اکیناسه برای درمان سرماخوردگی چندان مفید نیستند.

مصرف زودهنگام اکیناسه، طول دوره و شدت علایم سرماخوردگی را کاهش میدهد؛ البته ترکیباتی که حاوی بخشهای هوایی گیاه هستند در مقابل بخشهایی که گل دارند، بیشترین اثربخشی را دارند. یک مرور کاکرین نشان داد که شروع قرص مکیدنی روی (استات یا گلوکونات) در 24ساعت اول آغاز علائم، شدت و طول مدت بیماری را کاهش میدهد. عوارض جانبی روی، شامل مزه بد و تهوع است. مصرف روی بصورت تجویز داخل بینی،به دلیل از دست دادن دائمی حس بویایی نباید مدنظر قرار گیرد.

داروهای اندکی میتوانند از سرماخوردگی در بزرگسالان جلوگیری کنند. مصرف پیشگیرانه ویتامین سی میزان بروز سرماخوردگی را کاهش نمیدهد؛ ولی طول مدت بیماری را تا 8% کاهش میدهد.

American Family Physicians July 15,2015.

دکتر مهدی شاهمیرانی (داروساز)

منبع :کانال طب اطفال

پرخطر ها درمان سختگیرانه میخواهند

تجويز مهاركنندگان پمپ پروتوني در #ريفلاكس (GERD*) اطفال

🔻بنظر مي رسد #نوزادان و #اطفال اين داروها را با سرعت بيشتري متابوليزه مي كنند و لذا نياز به دوز بيشتري به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن نسبت به بالغين دارند. بعلت تفاوت متابوليسم در افراد محدوده دوز نسبتا وسيعي نيز دارند.

🔻داروهاي اصلي از اين گروه كه تجربيات بيشتري در اطفال با آنها موجود است، عبارتند از #امپرازول و #پنتوپرازول و #لنزوپرازول كه فرم سوسپانسيون با طعم توت فرنگي هم دارد.

🔻امپرازول با دوز mg/kg ٣/٥-٠/٣ روزانه (ماكزيمم mg ٨٠ روزانه) و پنتوپرازول با دوز mg/kg ١/٦٦-٠/٧٣ روزانه (ماكزيمم mg ٣٠ روزانه) تجويز مي شود.

🔻توصيه مي شود ابتدا يك بار در روز تجويز شود و اگر اپتيمم تاثير براي ساپرس اسيد لازم بود، به دو بار در روز تغيير يابد.

🔻يكي از مشكلات #پديده_بازگشت_اسيد (#acid_rebound) به ميزان بيش از مقادير پايه، متعاقب قطع داروست. به همين علت در بيماران با مصرف مزمن طبق تجربه توصيه به كاهش تدريجي دوز تا قطع كامل مي شود.

گرچه مطالعات قوي در اثبات در اين زمينه موجود نيست.

🔻گزارشاتي مبني بر احتمال ارتباط بين مصرف مزمن PPI** و اسهال (#كلستريديوم_ديفيسيل)، پنوموني، سوء جذب #ويتامين ب١٢ و #نفريت (در بالغين) و #هيپومنيزيمي موجود است.

🔻در مطالعه اي روي ١٦٦كودك كه بطور مزمن (حدود ٣ سال) PPI مصرف مي كردند، شواهدي از هيپرپلازي ملايم (enterochromaffin cell-like) در نيمي از اطفال مشاهده شد. ليكن هيچ موردي از تومور كارسينوئيد و يا گاستريت آتروفيك گزارش نشد.

🔻اغلب داروهاي اين دسته بصورت كپسولها با #گرانول هاي #انتريك_كوتد فرموله شده اند كه نبايد جويده يا خرد شوند.

🔻مصرف آن ها در اطفال و يا بيمار با #لوله_نازوگستريك با توجه به فرمولاسيون موجود در ايران و عدم دسترسي در اغلب مراكز به فرم سوسپانسيون، روش هاي فرمولاسيون در محلول هاي خاصي دارد كه تجربيات و مطالعات خوبي در اين رابطه در مركز دكتر مسيح دانشوري در دست مي باشد (Indian J Crit Care Med).

🔻در تجويز دوز اطفال، پوره سيب يا غذاهاي نرم بعنوان حامل گرانولها مي تواند بكار برده شود و تخمين دوز با تقسيم محتواي داروي داخل كپسول (برحسب تعداد گرانول موجود در كپسول) انجام پذير است.

🔻بهترين توصيه به بيمار براي دوزهاي كمتر از يك كپسول كامل، تقسيم چشمي يا پس از شمارش گرانولهاي هر كپسول، قبل از مصرف توسط بيمار مي باشد.

*Gastroesophageal Reflux Disease

**Proton Pump Inhibitors

✏️UpToDate, 2016

✏️Gastroenterology 2008; 134:A17-✏️Am J Med. 2004 6;117 Suppl 5A:23S-29S.

✏️Aliment Pharmacol Ther. 2004;19 Suppl 1:22-7.

✏️Indian J Crit Care Med. 2015;19(1):21-6.

دكتر فانك فهيمي

استاد فارماكوتراپي (داروسازي باليني

) دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي

منبع :کانال طب اطفال

پرخطر ها درمان سختگیرانه میخواهند

نتایج یک مطالعه جدید حاکی از آن است که پزشکان باید عوامل خطر بیماری کاردیوواسکولار یک فرد را همراه با اندازه فشار خون وی در نظر داشته باشند و فقط بر داده‌های کارآزمایی‌های بالینی برای تشخیص و درمان هیپرتانسیون تکیه نکنند. نویسنده نخست این مطالعه از انستیتو تحقیقات بالینی Duke معتقد است: «اغلب بیماران با فشار خون سیستولیک بین 120 و 139 میلی‌متر جیوه در معرض خطر بالای بیماری کاردیوواسکولار قرار دارند. اما، بکارگیری صرف معیارهای کارآزمایی بالینی باعث می‌شود تعداد زیادی از بیماران در معرض خطر که در این منطقه خاکستری قرار می‌گیرند، از دست بروند و درمان نشده باقی بمانند. مشابه رویکرد درمانی به کلسترول، پزشکان باید هنگام تعیین استراتژی درمانی برای هیپرتانسیون، خطر بیماری کاردیوواسکولار را هم در فرد در نظر داشته باشند.»

محققان در این مطالعه دو کارآزمایی بالینی اخیر را، کارآزمایی مداخله‌ای فشار خون سیستولیک (SPRINT) و ارزیابی پیشگیرانه پیامدهای قلبی -3 (HOPE-3)، بررسی کردند که چگونه به درمان روزانه بیماران می‌پردازد. SPRINT نشان داد درمان سختگیرانه هیپرتانسیون مزایای قابل توجهی داشته اما HOPE-3 مزیت سازگاری با این نوع رویکرد نشان نداد.

نتایج مطالعه مذکور به تازگی در JAMA Cardiology منتشر شده است.

محققان برای این منظور داده‌های 14142 بزرگسال 20 تا 79 سال را که در فاصله سال‌های 2007 و 2012 در مطالعه ملی NHANES وارد شده بودند، آنالیز کردند. آنها تعداد و مشخصات بزرگسالان با فشار خون سیستولیک حداقل 120 میلی‌متر جیوه را بررسی کرده و سپس تخمین زدند که چه افرادی به درمان یا درمان شدید، براساس معیارهای کارآزمایی بالینی یا مبتنی بر خطر نیاز دارند.

آنها تخمین زدند 3/53 میلیون بزرگسال درمان نشده و 8/19 میلیون بزرگسال درمان شده در آمریکا فشار خون سیستولیکی دارند که در محدوده خاکستری درمانی و تشخیصی 120 تا 139 میلی‌متر جیوه قرار می‌گیرند. نسبت کوچکی از آنها مناسب برای ورود به دو کارآزمایی SPRINT و HOPE-3 واجد شرایط بوده‌اند.

علاوه براین، آنها محاسبه کردند که حتی برای افراد با بیماری کاردیوواسکولار قبلی یا در معرض خطر برای این بیماری‌ها، تعداد اندکی واجد شرایط برای SPRINT (27 درصد درمان شده و 9/21 درصد درمان نشده) یا HOPE-3 (6/10 درصد درمان شده و 1/21 درصد درمان نشده) بوده‌اند. از سوی دیگر، تعداد قابل توجهی از بزرگسالان در آمریکا فشار خون سیستولیکی بین 120 و 139 میلی‌متر جیوه دارند، بدون آنکه واجد شرایط برای ورود به دو کارآزمایی مذکور بوده باشند.

محققان در این آنالیز نتیجه‌گیری کردند که مسلما، داده‌های به دست آمده از کارآزمایی‌های بیشتر مشخص خواهند کرد چگونه، چه وقت و چه کسانی برای درمان سختگیرانه‌تر ایده‌آل هستند. در این فاصله، محققان یک رویکرد مبتنی بر تشخیص را معرفی و توصیه می‌کنند که نه فقط فشار خون سیستولیک فرد که خطر کلی بیماری کاردیوواسکولار را هم برای درمان وی باید در نظر داشت.

محقق ارشد این مطالعه در تفصیل نتایج به دست آمده اینگونه شرح می‌دهد: «نخست، بیماران با بیماری قلبی‌عروقی قبلی به‌طور اتوماتیک به عنوان پرخطر در نظر گرفته می‌شوند. برای گروه پیشگیری اولیه، کارآزمایی SPRINT از محاسبه‌گر خطر فرامینگهام استفاده کرد، هرچند مخلوط جدید معادلات کوهورت ممکن است برای جمعیت قابل تعمیم‌تر باشند. هر دوی محاسبه‌گرها از ترکیبی از معیارهای سن، جنس، فشار خون، کلسترول، وضعیت دیابت و مصرف دخانیات استفاده می‌کنند. این محاسبه‌گرها نقطه شروع خوبی محسوب می‌شوند، اما پزشکان شاید بخواهند دیگر عوامل خطر را هم در نظر داشته باشند، از جمله سابقه خانوادگی، چاقی، کلسیم عروق کرونر و فعالیت فیزیکی.

البته در کامنتی که روی این مطالعه از سوی محققان SPRINT منتشر شده، آنها متذکر می‌شوند که دو کارآزمایی SPRINT و HOPE-3 به‌طور اساسی از نظر طراحی و جغرافیایی و دموگرافیکی با هم تفاوت دارند.

پیام اصلی این مطالعه آن است درمان سختگیرانه‌تر در مطالعه SPRINT مزایای دراماتیک و قابل توجهی فراهم می‌آورد. بسیاری از پزشکان تمایل بیشتری دارند که فشار خون را بیشتر کاهش دهند، اما واقعا ابتدا باید یاد بگیریم که فشار خون را در بالین چگونه اندازه بگیریم.

محققان مطالعه HOPE-3 نیز در کامنتی مدعی شدند: «ما فکر نمی‌کنیم رویکرد SPRINT قابل استفاده در اغلب مراکز باشد، حتی در کشورهای پیشرفته‌ای مانند کانادا و آمریکا. پیام اصلی این مطالعه آن است که اگر فشار خون افزایش یافته، آن را با رویکردی که مناسب با سطح منابع دردسترس شما است، درمان کنید. اگر می‌خواهید فشار خون را کاهش دهید، نمی‌توان آن را به زمانی موکول کرد که منابع زیادی در دست دارید یا زمانی که می‌توانید بیماران را با دقت مانیتور کنید. این رویکرد، بسیار مناسب است، اما وقتی تعداد زیادی از افراد مبتلا به هیپرتانسیون هستند، باید رویکرد قابل اجرایی‌تری را در پیش گرفت.»

فشار خون چقدر کاهش یاید؟

در مطالعه دیگری که در آگوست 2016 منتشر شد، محققان فرانسوی داده‌های 22672 بیمار مبتلا به بیماری شریان کرونری پایدار را بررسی و آنها را طبق روند روتین بالین برای پرفشاری خون درمان کردند.

آنها دریافتند که برای این گروه از بیماران، فشار خون سیستولیک کمتر از 120 میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک کمتر از 70 میلی‌متر جیوه با پیامدهای جانبی قلبی‌عروقی، از جمله مورتالیتی همراه بوده است. این مطالعه از نوع مشاهده‌ای بوده و نمی‌تواند با کارآزمایی‌های تصادفی شده مداخله‌ای آینده‌نگر مقایسه شود. البته نتایج به دست آمده نیز مغایرتی با نتایج SPRINT ندارد، زیرا از دستگاه فشار خون رایج مطبی استفاده کرده‌اند. این نوع اندازه‌گیری فشار خون در کلینیک می‌تواند نسبت به اندازه واقعی تا 15 میلی‌متر جیوه بیش از اندازه برآورد شده باشد، بنابراین 120 میلی‌متر جیوه در کارآزمایی SPRINT می‌تواند تا 125، 130 و حتی 130 میلی‌متر جیوه را در روتین بالین پوشش دهد. پزشکان نیز در مطب از همین روش اندازه‌گیری استفاده می‌کنند.

منبع: Medscape

ترجمه: نازنین محبی

4 راه کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان:

به گزارش انجمن سرطان ایالات متحده آمریکا سرطان پستان جایگاه دوم را به لحاظ فراوانی پس از سرطان پوست در زنان این کشور دارد و از هر 8 زن آ مریکایی یک‌نفر در طول زندگی خود به نوع مهاجم آن مبتلا می‌شود. از آنجا که به‌نظر می‌رسد هیچ کنترلی بر ابتلای به این بیماری نداریم، حتی تصور مثبت بودن نتیجه آزمایش ترس‌آور است. اما دانش امروزی پس از سال‌ها تحقیق و پژوهش راه‌هایی را برای کاهش احتمال به ابتلا به این بیماری پیش پای ما گذاشته است. دکتر سینتیا ژانهو، پروفسور انکولوژی دانشگاه جانزهاپکینز می‌گوید با افزایش سن، ریسک ابتلا به سرطان پستان نیز افزایش می‌یابد و تاثیر فاکتور سن متاسفانه غیرقابل چشم‌پوشی است. او می‌‌گوید که تاثیر عواملی مانند وجود سابقه خانوادگی ابتلا و جهش ژن‌های BRCA1 و BRCA2 و هورمون‌درمانی پس از شروع دوره یائسگی همگی از عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا هستند ولی پوشیدن سینه‌بندهای فنردار یا مصرف داروهای ضدافسردگی برخلاف تصور عموم تاثیری بر ابتلا ندارد. به‌جای اینکه با اشتغال ذهنی روی عواملی که قابل کنترل نیستند سبب تشویش خاطر خود شویم، می‌توانیم تلاش خود را روی مسایلی متمرکز کنیم که در کنترل ما هستند.

کنترل وزن

اضافه وزن و چاقی مفرط از فاکتورهای عمده ابتلای به سرطان پستان در سنین بالا هستند. مطالعات نشان می‌دهند که اضافه وزن پس از دوره یائسگی به‌طور خاص از عوامل افزاینده سرطان پستان است. بافت چربی منبع ثانویه تولید هورمون استروژن در بدن است، بنابراین پس از از کار افتادن تخمدان‌ها داشتن بافت چربی اضافه منجر به تولید استروژن بالاتر از حدطبیعی است می‌شود که احتمال سرطانی شدن سلول‌های پستان را زیادتر می‌کند. اضافه وزن 5 تا 10 کیلوگرمی خیلی نگران کننده نیست ولی حفظ وزن در محدوده طبیعی، نه تنها از احتمال سرطانی شدن پستان بلکه از بروز بسیاری از انواع دیگر سرطان نیز پیشگیری می‌کند. رعایت رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت‌های ورزشی در دستیابی به وزن متعادل بسیار موثر است.

فعالیت مستمر فیزیکی

فعالیت فیزیکی برای حفظ سلامتی بسیار ضروری است و شواهد نشان می‌دهد که در کاهش احتمال ابتلا به سرطان پستان نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند. هرچه میزان فعالیت بدنی بیشتر باشد ریسک ابتلا کمتر می‌شود و شیب کاهش ریسک در ارتباط مستقیم با استمرار، شدت و مدت زمان انجام فعالیت ورزشی است. ژانهو خاطر نشان می‌کند که «افرادی که از فعالیت بیشتری برخوردارند داری خلق و خوی آرام‌تری هستند و دید مثبت آنان به زندگی در مبارزه با بیماری به آنان یاری می‌رساند.» آمار نشان می‌دهد که روزانه بین 30 تا60 دقیقه فعالیت ورزشی معتدل تا سنگین به میزان قابل‌توجهی از احتمال بروز سرطان می‌کاهد.

ترک مصرف دخانیات

بحث ارتباط مصرف دخانیات با سرطان پستان بسیار مشاجره‌برانگیز است. انجمن سرطان آمریکا با انتشار تحقیقات خود اعلام کرده که این ارتباط به لحاظ آماری حتمی است ولی شواهد علمی آن موثق نیست. با وجود آنکه تحقیقات نشان می‌دهد مصرف دخانیات خصوصا اگر از سنین جوانی شروع شده باشد احتمال ابتلا را زیاد می‌کند، معیاری برای اندازه آن وجود ندارد. میزان و سن مصرفی که خطر را زیاد می‌کند واضح نیست و فاکتور مصرف دخانیات به تنهایی قابل بررسی نیست چون معمولا دخانیات همراه با الکل می‌شود. مصرف تاثیر زیاد مصرف دخانیات بر ابتلای به سرطان ریه غیرقابل انکاراست و سازندگان سیگار موظف به درج این خطرآفرینی روی پاکت سیگار هستند. با وجود اینکه چنان که گفته شد شواهد علمی موثقی در زمینه حمایت از ارتباط سرطان پستان و مصرف دخانیات در دست نیست ولی به گفته دکتر ژانهو هرچه زودتر سیگار را ترک کنیم، بهتر است.

کنترل عوارض یائسگی با درمان غیرهورمونی

درمان هورمونی یکی از شناخته‌شده‌ترین راه‌های تامین استروژن در بدن به دنبال ازکار افتادن تخمدان‌ها است. این درمان به منظور کاهش علایم آزاردهنده ناشی از یائسگی و مشکلات سلامت ناشی از آن، مثل پوکی استخوان، است. اما درمان با ترکیب هورمونی استروژن‌-‌پروژسترون برای مدت بیش از 3 تا 5 سال تاثیر قابل ملاحظه‌ای با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان دارد. البته تحقیق و مطالعات بیشتر در این زمینه باید انجام شود ولی اکنون اطمینان داریم که هورمون‌درمانی پس از سنین 60 ضریب خطر را به شدت افزایش می‌دهد. خوشبختانه با قطع درمان هورمونی ضریب خطر کاهش می‌یابد. با پزشک خود درباره درمان‌های غیرهورمونی مشاوره کنید واگر ناچار به ادامه مصرف هورمون هستید سعی کنید از پایین‌ترین دوز ممکن استفاده کنید و نظر پزشک خود را در مورد لزوم انجام آزمایشات تکمیلی غربالگری بپرسید.

اهمیت تشخیص زودهنگام

اگر به سرطان پستان مبتلا شوید تشخیص زودهنگام در درمان موفق تاثیر بسزایی دارد. دو راهکار زیر نقش مهمی در تشخیص به موقع ایفا می‌کنند:

با بدن خود آشنا باشید

انجمن سرطان پستان ایالات متحده اخیرا دستورالعمل خود را درباره لزوم انجام معاینات ماهانه تغییر داده است. این نهاد سلامت مدعی است از آنجا که معاینه مرتب ماهانه توسط شخص یا پزشکش فایده مشخصی ندارد دیگر انجام آن را توصیه نمی‌کند. اما دکتر ژانهو سلامت امروز خود را مدیون معاینات مستمر می‌داند و با این دستورالعمل جدید مخالف است. او توده بدخیم درون پستانش را خودش با معاینه شناسایی کرده است، توده‌ای که در مامو گرام مشخص نبوده است. اوتوصیه می‌کند که خانم‌ها به‌طور ماهانه پستان خود را با دست معاینه کنند. کسانی که بافت پستان‌شان فشرده است باید هوشیارتر باشند. اگر فاکتورهای خطرزا مثل جهش ژن BRCA1 وBRCA2 در خانواده موجود باشد باید دقت مضاعفی به‌کار گرفته شود.

آزمایش وجود جهش ژنتیکی

برای ابتلا به سرطان پستان لازم نیست که حتما ژن BRCA1 و BRCA2 جهش‌یافته داشته باشیم، ولی با وجود آن احتمال ابتلا چند برابر می‌شود. اگر در میان بستگان درجه اول شما کسی این ژن جهش‌یافته را داشته باشد از پزشکتان درخواست کنید که دستور آزمایش را بدهد. وجود خانم‌هایی که با یکی از سرطان‌های پستان ، تخمدان یا لوله‌های فالوپ درگیر بوده باشند در میان افراد خانواده احتمال ابتلا را افزایش می‌دهد.

منبع: نشریه SELF

ترجمه: آتوسا آرمین

آزاتیوپرین در شیردهی:

نظر اپ تودیت: این دارو در شیر ترشح میشود و در شیردهی به خاطر بروز عوارض جانبی بالقوه توصیه نمیشود. Uptodate 2016.

نظر سازمان جهانی بهداشت ( WHO): این دارو درشیر ترشح میشود و باید در شیردهی اجتناب شود. WHO 2013.

نظر میکرومدکس: خطراتی که ممکن است برای نوزاد پیش بیاد رو نباید نادیده گرفت. Micromedex 2015.

نظر دانشگاه leicester:

فقط مقدار خیلی کمی از این دارو درشیر ترشح میشود و هیچ عارضه جانبی با این مقدار کم خاصی تاحالا گزارش نشده است.ما اطلاعاتی در مورد عوارض جانبی نوزادانی که به مدت طولانی،مادران آنها از این دارو استفاده میکردند نداریم.ولی حداقل یک مطالعه نشان داده که بررسی این کودکان تا 3سالگی هیچ عارضه خاصی رو نشان ندادند و همگی نرمال بودند.

نظر کتاب عوارض جانبی میلر( Meyler):

اطلاعات خیلی کمی در مورد آزاتیوپرین در شیردهی وجود دارد، این دارو در شیردهی به خاطر بروز عوارضی مثل سرکوب سیستم ایمنی، تاخیر در رشد و کارسینوژنیسیته توصیه نمیشود.

Meyler's Side Effect of Drugs in Immunology.

دکتر مهدی شاهمیرانی (داروساز

منبع : کانال طب اطفال

موارد مصرف سوماتروپین در اطفال

موارد مصرف #سوماتروپین در اطفال شامل کمبود ترشح اندوژن هورمون رشد، #سندرم_ترنر، #سندرم_پرادر_ویلی، #عقب_ماندگی_رشد ناشی از نارسایی مزمن کلیه و درمان انواع #اختلالات_رشدی می باشد.

🔻موارد مصرف سوماتروپین در بزرگسالان شامل #كاشكسي، #آنورکسی در بیماران #HIV مثبت همراه با درمان های آنتی ویرال، #short_bowel_syndrome، *#HARS،جایگزینی هورمون رشد در بیماران با کمبود ترشح هورمون رشد و تشخیص کمبود هورمون رشد در بزرگسالان می باشد.

🔻انواع موجود در بازار دارویی ایران شامل:

🔸محلول قابل تزریق #کارتروپین ٢٢/٥ واحد در ١/٥ میلی لیتر، ساخت شرکت #DAEWOONG کشور کره جنوبي

🔸پودر لیوفیلیزه #گروتروپین ٢، ٤ واحد، ساخت شرکت #DONG-A کشور کره جنوبي

🔸پودر قابل تزریق #یوتروپین ٤ واحد، ساخت شرکت #LG_life_science کشور کره

🔸قلم قابل تزریق #نوردیتروپین #نوردیلت ٥ و ١٠ میلی گرم در ١/٥ میلی لیتر ساخت شرکت #Novonordisc کشور دانمارک

🔸ویال #نوردیتروپین ٤ واحد ساخت شرکت داروسازی #اکسیر

🔸ویال #سامتروپین ٤ واحد ساخت شرکت داروسازی #ثامن

🔻تفاوت عمده این داروها در شکل دارویی و روش مصرف آنهاست. قلم های دارویی روش ساده تری برای دوز کردن و تزریق دارو بخصوص در اطفال می باشند.

🔻مطالعات صورت گرفته بر تاثیر #تزریق_داخل_مفصلی هورمون رشد بر #استئوآرتریت اغلب مطالعات حیوانی (روی خرگوش) بوده و معدود مطالعات صورت گرفته روی انسان نتایج مثبتی را نشان نداده اند. بنابراین استفاده از این دارو به منظور درمان استئوآرتریت توصیه نمی شود.

*HIV-associated adipose redistribution syndrome (off label)

✏️ UpToDate, 2016

✏️Iran Drug List

✏️ Connect Tissue Res. 2015;56(6):440-51.

✏️ J Korean Med Sci. 2010;25(5):776-80.

✏️Expert Opin Pharmacother. 2005;6(10):1741-50.

منبع:كانال دارو درماني

دکتر لادن ایازخو

دستیار تخصصی فارماکوتراپی (داروسازی بالینی

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

نزدیک شدن محققان به ساخت واکسن HIV

دانشمندان موسسه ملی بهداشت آمریکا یک آنتی‌بادی را که توسط یک بیمار اچ‌آی‌وی مثبت تولید شده بود، شناسایی کردند که 98درصد از تمام گونه‌های اچ‌آی‌وی را از جمله آن دسته از گونه‌هایی که به آنتی‌بادی‌های دیگر مقاوم هستند، خنثی می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس آلرت، به گفته محققان این پژوهش، آنها با کشف این آنتی‌بادی از همیشه به ساخت واکسن اچ‌آی‌وی نزدیکتر شدند.

ویروس اچ‌آی‌وی خیلی سریع در برابر سیستم ایمنی بدن واکنش نشان می‌دهد، بنابراین یک آنتی بادی به سختی می‌تواند در برابر طیف گسترده‌ای از گونه‌های مختلف باکتری و ویروس بایستد.

اما این محققان در حال حاضر راهی را پیدا کرده‌اند که به واسطه آن می‌توان ساخت واکسن جدید برای این ویروس را آغاز کرد.

محققان از موسسه ملی بهداشت (NIH) دریافتند که یک آنتی‌بادی به نام N6، قادر به شناسایی ویروس اچ آی وی و مقابله با آن است.

این آنتی‌بادی حتی از آنتی‌بادی VRC01 که در همان طبقه بندی N6 قرار دارد نیز 10 برابر قوی‌تر است.

محققان پس از آزمایش آنتی‌بادی VRC01 بر روی میمون‌ها و با گذشت 6 ماه اکنون در حال آغاز فاز انسانی و آزمایش آن بر روی انسان‌ها هستند.

آنتی‌بادی یک پروتئین است که توسط سیستم ایمنی بدن در پاسخ به عوامل بیماری‌زای مضر مانند باکتری‌ها و ویروس تولید می‌شود.

آنتی‌بادی‌ها با اتصال به آنها و یا خنثی کردن اثرات بیولوژیکی آنها، یا هشدار به گلبول‌های سفید برای مداخله کردن و از بین بردن آنها، مسؤول شناسایی و از بین بردن این عوامل بیماری‌زا هستند.

هنگامی که محققان N6 را بر روی 181 گونه مختلف از اچ‌آی‌وی قرار دادند، این آنتی‌بادی موفق به نابود کردن 98 درصد از آنها، از جمله 16 تا 20 نوع از این گونه‌ها شد که به آنتی‌بادی‌های دیگر از همان طبقه‌بندی مقاومت نشان داده بودند.

نتایج به دست آمده از این پژوهش در Immunity به چاپ رسیده است.

منبع :کانال معاونت بهداشت

پزشکان این آزمایش‌ها را هم درخواست نکنند دکتر بابک عزیز افشاری- پاتولوژیست

http://www.choosingwisely.org/societies/american-society-for-clinical-pathology/

🌎 انجمن آسیب‌شناسی بالینی آمریکا در راستای کارزار انتخاب عاقلانه، در ماه سپتامبر ۵ آزمایش را به فهرست آزمایش‌هایی که پزشکان بهتر است درخواست نکنند یا کمتر درخواست کنند اضافه کرد تا تعداد این آزمایش‌ها به ۱۵ برسد. رووس این فهرست به‌شرح زیر است:

- غربالگری از نظر کمبود ویتامین D در جمعیت عادی

- آزمایش HPV کم‌خطر

- آزمایش‌های روتین پیش از اعمال جراحی کم‌خطر

- آزمایش متیلن سپتین ۹ (SEPT9) برای غربالگری سرطان کولون در جمعیت عادی

- آزمایش سیلان (Bleeding time)

- آزمایش سدیمان (ESR)

- آزمایش ویتامین K

- آزمایش تستوسترون در مردانی که علایم کمبود آن را ندارند

- آزمایش میوگلوبین یا CK-MB در تشخیص سکته قلبی

- درخواست همزمان همه آزمایش‌های تیروئید به‌صورت ابتدا به ساکن (برای شروع، TSH کافی است)

- بیوپسی گره لنفی قراول (SLNB) برای ملانوم سطحی

- درخواست پانل کامل چربی برای غربالگری بیماری قلبی- عروقی (کلسترول تام، تری‌گلیسرید، LDL و HDL اغلب کافی است)

- آزمایش آمیلاز در صورت شک به پانکراتیت (لیپاز کافی است)

- آزمایش سرولوژی H. pylori (تست مدفوع یا تست تنفس کافی است)

- پانل FISH در موارد شک به سندرم میلودیسپلاستیک (MDS).

سزارین یعنی چاقی آینده

نتایج به دست آمده از یک مطالعه کوهورت نشان می‌دهد کودکانی که به روش سزارین به دنیا می‌آیند، با 15 درصد احتمال خطر بیشتر چاقی، در مقایسه با نوزادانی که به روش واژینال به دنیا می‌آیند، مواجه هستند.

علاوه براین، کودکانی که با روش سزارین به دنیا می‌آیند، اما برادر یا خواهرشان به روش واژینال متولد شده‌اند، در مقایسه با خواهر یا برادرانشان، 64 درصد بیشتر احتمال دارد که چاق باشند. این احتمال خطر برای کودکانی که پس از زایمان سزارین برادران یا خواهرانشان، به روش واژینال متولد شده‌اند، کمی بهتر است. به عبارت دیگر، این نوزادان با کاهش خطر 31 درصدی چاقی نوزادی در مقایسه با خواهران یا برادرانشان که به روش زایمان سزارین تکرار شده متولد شده‌اند، روبرو هستند.

این یافته‌ها پیشنهاد می‌کنند که این ارتباط ممکن است یک نتیجه نامطلوب واقعی سزارین باشد و پزشکان و بیماران در هنگام بررسی مزایا و معایب زایمان به روش سزارین، در غیاب اندیکاسیون‌های روشن پزشکی یا مامایی که برای انتخاب روش سزارین در نظر گرفته می‌شود، باید آنها را هم در نظر داشته باشند. این نتایج به تازگی در نشریه JAMA Pediatrics منتشر شده است.

تحقیقات پیشین نیز نشان داده‌اند که ارتباطی میان چاقی در نوزادان و زایمان سزارین وجود دارد، اما واقعا مشخص نیست این ارتباط در نتیجه مخدوش‌کننده‌های باقیمانده رخ می‌دهد یا خیر. به همین منظور و برای برطرف کردن این محدودیت‌ها، محققان به بررسی این ارتباط میان شرکت کنندگان Growing Up Today Study پرداختند. مطالعه GUTS، یک کوهورت آینده‌نگر بزرگ از افرادی است که از زمان کودکی تا بزرگسالی پیگیری می‌شوند.

این مطالعه دربرگیرنده 22 هزار و 68 فرد است که از 15 هزار و 271 زن متولد شده‌اند. محققان این کودکان را تا سن 20 الی 28 سالگی پیگیری کردند. در مجموع، 3/22 درصد این افراد به روش سزارین متولد شده بودند. برای همه شرکت‌کنندگان، خطر تجمعی چاقی در تمام طول مطالعه، 13 درصد برآورد شد.

زنانی که تحت زایمان سزارین قرار گرفته بودند، بیشتر احتمال داشت که مبتلا به دیابت بارداری، پره‌اکلامپسی، هیپرتانسیون ایجاد شده در اثر بارداری، سابقه زایمان قبلی به دوش سزارین و شاخص توده بدنی بیشتر پیش از بارداری بوده باشند.

زنانی که زایمان‌های پره‌ترم و پست‌ترم داشتند و نوزادانی که با وزن کم موقع تولد یا ماکروزومی متولد شده بودند، هم بیشتر احتمال داشت که به روش سزارین متولد شده باشند.

آنالیزهای بیشتر نشان داد میزان انجام سزارین بین سال‌های 1985 و 1989 در بالاترین حد خود بوده و پس از آن کاهش پیدا کرده است.

در آنالیزهای تعدیل نشده، زایمان سزارین با خطر بیشتر چاقی (نسبت خطر: 30/1) همراه بود. پس از آن محققان آنالیزها را برای مخدوش‌کننده‌های بالقوه تعدیل کردند، از جمله برای سن مادر در زمان بارداری، نژاد، محل زندگی، سال تولد، شاخص توده بدنی پیش از بارداری، قد مادر، دیابت بارداری، پره‌اکلامپسی، هیپرتانسیون ایجاد شده در اثر بارداری، سن بارداری در زمان تولد، وزن موقع تولد نوزاد، مصرف دخانیات در بارداری، زایمان قبلی سزارین، و جنسیت نوزاد.

پس از انجام تعدیل‌ها در آنالیز، این ارتباط ضعیف شد اما همچنان پس از تعدیل هم معنی‌دار از نظر آماری باقی ماند. در این وضعیت، نسبت خطر به 15/1 رسید. نسبت خطر در مقایسه با کودکانی به دست آمد که به روش واژینال متولد شده بودند. تعدیل‌هایی که برای شاخص توده بدنی پیش از بارداری انجام شده بود، مهم‌ترین فاکتوری بود که مسئول ضعیف شدن رابطه شناخته شد.

نتایج به دست آمده، پس از تعدیل آنالیزها برای طول دوران شیردهی از پستان (نسبت خطر: 15/1) و میزان اضافه وزن در دوران بارداری (نسبت خطر: 10/1) تغییری نشان نداد.

محققان در ادامه به آنالیزهای درون فامیلی در رابطه با روش‌های زایمان پرداختند تا مخدوش‌کننده‌های بالقوه به حداقل میزان خود برسند. با این آنالیزها، محققان می‌توانستند تاثیر عوامل محیطی پس از زایمان و موارد دیگر را حذف کنند. شانس چاقی در میان نوزادانی که به روش سزارین متولد شده بودند، 64 درصد بیشتر از خواهران یا برادرانشان بود که به روش واژینال متولد شده بودند. این میزان از نظر آماری معنی‌دار در نظر گرفته می‌شد. این ارتباط برای افراد 9 تا 18 سال و برای 19 تا 28 ساله‌ها یکسان بود.

نتایج این مطالعه پیشنهاد می‌کنند، نوزادانی که با میکروبیاتای واژینال و گاسترواینتستینال مادری در تماس قرار می‌گیرند، ممکن است شانس کمتری برای چاق شدن، در مقایسه با زایمان به روش سزارین، داشته باشند.

منبع: Medical News Today ترجمه: شادی رزمی

بی تاثیری متفورمین در پیشگیری از ماکروزومی

بی تاثیری متفورمین در پیشگیری از ماکروزومی:

🔸مطالعات اخیر نشان میدهد تجویز متفورمین در زنان باردار چاق که مبتلا به دیابت نیستند، سبب کاهش وزن نوزاد هنگام تولد نمیشود. محققان انگلیسی 450 زن با شاخص توده بدنی بالای 35 ولی بدون دیابت را برای دریافت متفورمین یا دارونما که در هفته 12-18 بارداری شروع شده بود بطور تصادفی شده مورد مطالعه قرار دادند. نوزادان مادرانی که متفورمین دریافت کرده بودند در مقایسه با گروهی که دارونما دریافت کرده بودند، هیچ کاهشی در وزن متوسط هنگام تولد نداشتند. با این حال وزن گیری مادر در دوران بارداری و پره اکلامپسی در زنانی که متفورمین دریافت میکردند بطور معناداری کمتر بود.

🔹تاثیرچاقی در بین نسلها ریشه عمقی در زیست شناختی و جامعه شناسی داشته و نیازمند مطالعه بیشتر است. بنابراین تعجبی ندارد که متفورمین برای جلوگیری از ماکروزومی جنینی در زنان پرخطر بی تاثیر باشد. هنوز اثرات متفورمین در خطر پره اکلامپسی و وزن گیری مادر قابل توجه است واین مشوقی برای مطالعات بیشتر است. بنابراین برای زنان پرخطر در معرض خطر وزن گیری زیاد یا اختلالات فشارخون بارداری، ممکن است تجویز متفورمین بسیار مفید باشد.

New England Journal of Medicine February 4,2016.

دکتر مهدی شاهمیرانی (داروساز)

منبع :کانال طب اطفال

ارزیابی رشد جنین و پیش بینی سلامت جنین

به نقل از کانال طب اطفال

طبق یک مطالعه جدید، نمونه ادرار مادر در دوره بارداری می‌تواند به پزشکان در ارزیابی رشد جنین و پیش بینی سلامت جنین کمک کند.

به گفته محققان رشد غیرعادی جنین و وزن نامناسب به هنگام تولد از فاکتورهای پرخطر بیماری‌های مزمن در سنین بالا، نظیر دیابت نوع۲ و چاقی، هستند.

به گفته محققان دانشگاه امپریال لندن، مواد متابولیکی موجود در ادرار مادر می‌تواند نشان دهد که وزن نوزاد به هنگام تولد چقدر خواهد بود.

بدین ترتیب پزشکان می‌توانند با ارائه پیشنهاداتی در زمینه تغییر در سبک زندگی به حفظ اندازه سالم نوزاد کمک کنند.

میریل تولدانو، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما برای اولین بار از تکنیک موسوم به طیف بینی NMR برای تشخیص ۱۰ متابولیت ادراری در سومین سه ماهه بارداری که مرتبط با رشد جنین و افزایش وزن به هنگام تولد است استفاده کردیم.»

به گفته وی، «این متابولیت‌ها شامل هورمون‌های استروئیدی و بلوک‌های ساختاری بیولوژیکی مهمی موسوم به اسیدهای آمینه با زنجیره‌های منشعب (BCAA) بودند.» این اسیدهای آمینه، مواد مغذی‌ای هستند که انرژی لازم برای رشد جنین را فراهم می‌سازند.

تغییر در این اسیدهای آمینه و سایر متابولیت‌های یافت شده در ادرار مادر می‌تواند بیانگر ۱۲ درصد اختلاف در وزن به هنگام تولد نوزاد باشد. به گفته محققان، این یافته‌ها مستقل از سایر فاکتورهای مشخص نظیر وزن مادر و سیگار کشیدن اوست.

در این مطالعه، نمونه ادرار و اطلاعات مربوط به سبک زندگی بیش از ۸۰۰ زن باردار ۲۸ تا ۳۳ ساله در اسپانیا جمع آوری شد.

به گفته تیم تحقیق، «ما دریافتیم ۵۰ درصد افزایش در میزان BCAA فرد با افزایش ۱ تا ۲.۴ درصدی وزن نوزاد به هنگام تولد مرتبط بوده که معادل ۵ تا ۱۱ گرم است.» منبع:https://www.express.co.uk

آیا مصرف روزانه آسپرین از افسردگی جلوگیری میکند؟

بیان زیان‌های وارده از افسردگی از دید اقتصادی به زبان بازاری‌ یک کلمه است: گریه‌آور. جامعه روانشناسان استرالیا اعلام کردند که افسردگی سالانه 6/12 میلیارد دلار به اقتصاد این کشور آسیب می‌رساند وسبب از بین رفتن 6 میلیون ساعت کاری می‌شود.

اما بررسی افسردگی از دید زیان‌های انسانی فاجعه‌ای به مراتب عظیم‌تر است. طبق گزارش سازمان ملی آمار استرالیا، سال جاری نرخ خودکشی به بالاترین میزان خود طی 15 سال اخیر رسیده و از هر 100 هزار نفر جان 12 نفر را می‌گیرد. افسردگی عامل بیش از 80 درصد از خودکشی‌ها در این کشور شناسایی شده است. تعداد مرگ ناشی از خودکشی پس از گذراندن یک دوره افسردگی ازتعداد افرادی که بر اثر یکی از بیماری‌های دیابت، سرطان یا قلبی‌عروقی جان می‌سپارند بیشتر است. یک تحقیق گسترده و جامع که در سال 1998 انجام شده بود نشان می‌داد یک چهارم افراد پیش از 25 سالگی دچار حداقل یک دوره افسردگی شده‌اند. بدیهی است که از آن زمان تاکنون این نسبت افزایش داشته است.

حال در نظر بگیرید اگر دارویی وجود داشت که می‌توانست به میزان قابل ملاحظه‌ای از احتمال وقوع افسردگی بکاهد چقدر عالی بود. خصوصا اگر این دارو در فروشگاه‌ها بدون نسخه پزشک به فروش می‌رسید و از همه مهم‌تر، ارزان بود. این دارو وجود دارد و مصرف روزانه آن فقط 2 دلار هزینه ماهانه دارد: آسپرین.

این داروکه برای همگان آشنا است، ازسال 1899 تولید می‌شود و به عنوان داروی ضددرد و رقیق کننده خون (خصوصا پس از حمله‌های قلبی و سکته مغزی) تجویز می‌شود. پس از تحقیقات گسترده‌ای که دانشمندان استرالیایی انجام داده‌اند چنین نتیجه‌گیری شده که آسپرین می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌های کشنده و معلولیت‌زا نقشی کلیدی ایفا کند. تمامی تحقیقات زیر چتر یک پروژه تحقیقاتی واحد و با نام ASPREE انجام شده و تحقیقات پروفسور برک، استاد روانشناسی دانشگاه دایکین، فقط یکی از 15 پروژه تحقیقاتی در این ارتباط است.

پروژه ASPREE با شرکت 16500 داوطلب استرالیایی با سن بیش از 70 سال انجام شده و عده‌ای هم داوطلب از ایالات متحده به این پروژه پیوسته‌اند. نتایج پالایش شده این تحقیقات تا سال 2018 منتشر خواهد شد. به گفته دکتر برک بهترین فایده این تحقیق آن است که فقط با یک دارو می‌توانیم از بروز بسیاری از بیماری‌های التهابی، از دیابت گرفته تا بیماری‌های قلبی و پوکی استخوان و سرطان روده بزرگ و... پیشگیری کنیم. در سال 2010 منابع مالی این تحقیقات به مبلغ 50 میلیون دلار از سوی دو نهاد آمریکایی مرکزملی تحقیقات سالمندی و مرکز ملی تحقیقات بالینی ایالات متحده تامین شده وبزرگترین سرمایه‌گذاری آمریکا در امور تحقیقات علمی استرالیا به شمار می‌رود. پس از آن موسسات استرالیایی مختلفی نیز در این زمینه کمک مالی کرده‌اند.

یکی از دلایل اصلی انجام این تحقیقات بروز مخالفت بین دو بدنه اصلی متولی امور پزشکی در ایالات متحده در سال 2000 بود، یعنی انجمن سلامت آمریکا AHA و سازمان غذا و داروی آمریکا FDA که بر سر مزایای مصرف روزانه یک قرص آسپرین با هم اختلاف‌نظر داشتند. پروفسور جان مک‌نیل رییس دپارتمان اپیدمیولوژی دانشگاه موناش مدیریت این پروژه را بر عهده دارد. او می‌گوید: «کمبود مواردی که در میان کهنسالان شاهد این مدعا باشند و کفه ترازو به نفع فواید مصرف روزانه آسپیرین سنگینی می‌کند، دلیل اصلی بروز این اختلاف‌نظر بوده است.»

معمولا افراد با سن بیش از 70 سال داروهای مختلفی مصرف می‌کنند و هنگامی که دارویی را برای مصرف تمام عمر برای آنها تجویز می‌کنیم باید از اثرات جانبی آن کاملا آگاه باشیم ومطمئن باشیم که مزایای مصرف بر زیان‌های آن غلبه می‌کند.

اصرار انجمن سلامت ایالات متحده بر مصرف روزانه آسپرین ریشه در نتیجه‌گیری شتابزده‌ای داشت که نشان داده بودند از بروز التهاب می‌کاهد. التهاب سیستمیک واکنش بدون علامت سیستم دفاعی بدن است. بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD)، چاقی مفرط، دیابت، سرطان و بیماری‌های تخریبی سیستم عصبی از جمله مشکلاتی است که منشا التهابی دارند. مشاهده شد که افراد مبتلا به یکی از این بیماری‌ها گاهی مبتلا به افسردگی نیز هستند. بنابراین از این مشاهدات چنین نتیجه‌گیری شد که کاهش التهاب همراه با کاهش بیماری خواهد بود. عوامل محیطی دیگری نیز با افسردگی مرتبط هستند، مانند رژیم غذایی نامناسب، غیرفعال بودن، استعمال دخانیات، و کمبود ویتامین D. تمامی موارد یاد شده سبب بروز التهاب در بدن می‌شوند و بدین ترتیب همانطور که التهاب می‌تواند مولد افسردگی باشد، مولود آن نیز هست.

اثرات پیشگیرانه

تحقیقات یاد شده همچنین روی اثرات پیشگیرانه مصرف آسپرین در ارتباط با افسردگی متمرکز شده است. اثبات تاثیر مثبت آسپرین در این زمینه می‌تواند انقلابی در پزشکی پیشگیری ایجاد کند، دارویی ارزان ودر دسترس برای جلوگیری از بروز افسردگی. تاثیر آسپیرین در ارتباط با سلامت روان بدین ترتیب به آسانی اندازه‌گیری می‌شود. در صورت مثبت بودن نتایج، بسیاری از افرادی که با افسردگی وارد آزمایش شده‌اند، در پایان دوره به حالت طبیعی خود بازگشته‌اند وتعداد موارد جدید ابتلا هم با کاهش همراه خواهد بود وبدین ترتیب با در نظر گرفتن تعداد بسیار زیاد داوطلبین نتایج به‌دست آمده بسیار قابل اطمینان محسوب می‌شود. مشکلی که وجود دارد شکننده شدن مویرگ‌ها و رگ‌های خونی با افزایش سن است. در افراد کهنسال آسپرین می‌تواند سبب خونریزی شود.

حتی در صورت مثبت بودن نتایج این تحقیقات، ضرورت تجویز آسپرین به پزشکان ابلاغ نخواهد شد و باید اثرات درازمدت آن روی داوطلبین تا مدت طولانی پیگیری شود.

منبع: سیدنی هرالد

ترجمه: آتوسا آرمین

تخم مرغ، بادام زمینی و نقش آنها در آلرژی:

 • تخم مرغ، بادام زمینی و نقش آنها در آلرژی:
 • دادن تخم مرغ به کودکان 4-6ماهه و دادن بادام زمینی در سنین 4-11 ماه میتواند خطر الرژی را در کودکان کاهش دهد. این یافته ها براساس شواهدی با اطمینان متوسط و حاصل از کارازمایی تصادفی شده روی کودکانی است که در معرض خطر طبیعی یا بالای الرژی مواد غذایی قرار دارند. (پنج کارازمایی شامل حدودا 1900 کودک بود برای دریافت زودهنگام تخم مرغ و دو کارازمایی شامل 1600 کودک برای دریافت بادام زمینی ).
  محققین همچنین دریافتند در همه 146 مرور نظام مند شواهد با اطمینان بالا نشان داد هیچ ارتباطی بین زمان دادن گلوتن و خطر بیماری سیلیاک وجود ندارد. ارائه زودهنگام غذا با افزایش خطر سلیاک یا بیماریهای خودایمنی همراه نبود. محققین میگویند اگرچه هنوز مشخص نبست که ایا این مطالعه شامل سایر موادغذایی است و یا نه و یا در کودکان کم خطر هم کاربرد دارد یا خیر این داده ها باید والدین و متخصصین اطفال را مطمئن کند که کودکان میتوانند همه غذاها را در سنین 4 و 12 ماهگی بدون هیچ افزایش خطر الرژی یا بیماریهای خودایمنی شروع کنند

 • 1. JAMA Pediatrics September 20,2016.
 • 2. ScienceDaily News 2016. ⬇️
 • جناب اقای دکتر مهدی شاهمیرانی (داروساز) به نقل از کانال طب اطفال"
  تاریخ انقضای یک دارو بیانر چیست؟

  تاریخ انقضای یک دارو بیانر چیست؟

  تاریخ انقضای یک دارو در واقع بیانگر آخرین تاریخی است که شرکت دارویی تولید کننده دارو, نهایت potency و قدرت اثر آن را تضمین می کند. به طوری که انتظار می رود پس از گذشت این تاریخ, قدرت اثر دارو کم کم رو به کاهش بگذارد.

  انجمن پزشکی امریکا (AMA) در این راستا پژوهشی را انجام داد که طی آن به بررسی اثربخشی داروهای مختلف پس از گذشت تاریخ انقضای آنها پرداخت. طی این پژوهش مشخص شد که 88 درصد داروها به طور متوسط تا 66 هفته پس از گذشت تاریخ انقضا همچنان از نهایت اثربخشی برخوردار بودند. چرا که شرکت های دارویی معمولا تاریخ انقضای دارو را بر اساس پیش فرض نگهداری دارو در شرایط نامناسب تعیین می کنند تا در صورت نگهداری در شرایط نامطلوب, همچنان تاریخ انقضای دارو قابل استناد باشد.

  و اما در کنار تاریخ انقضای دارو, تاریخ دیگری نیز تحت عنوان Beyond use date درج می گردد. چرا که پس از باز کردن محفظه ی محافظ دارو دیگر تاریخ انقضا قابل استناد نبوده و این تاریخ دوم -که همواره پیش از تاریخ انقضاست- فاصله زمانی معینی را جهت استفاده از دارو تعیین می کند.

  و اما آیا استفاده از دارو پس از تاریخ انقضا خطر مسمومیت دارویی به دنبال دارد؟ به جز در مورد یکی از فرمولاسیون های قدیمی تتراسایکلین که پس از گذشت تاریخ انقضا موجب نوعی آسیب توبولار (سندرم فانکونی) برگشت پذیر می شود, خیر. حقیقت آن است که به جز این یک مورد هیچ گونه گزارشی مبنی بر ایجاد مسمومیت دارویی به علت گذشتن تاریخ انقضای دارو وجود ندارد و گذشتن تاریخ انقضا به خطرات مصرف یک دارو چیزی نمی افزاید بلکه تنها از قدرت اثر آن می کاهد. و به همین علت است که مصرف دارو پس از گذشت تاریخ انقضا توصیه نمی شود. چرا که برای مثال در مورد عفونت به عدم کنترل مناسب عفونت و ایجاد مقاومت آنتی بیوتیکی می انجامد و یا در مورد دیابت به کنترل نامناسب قند خون منجر می شود و در مورد بیماری های قلبی, با اثربخشی کم خود به افزایش حوادث قلبی عروقی منتهی می شود و ... پس در عین حال که مصرف داروها پس از گذشت تاریخ انقضا و به خصوص نگهداری آنها در منازل به هیچ عنوان توصیه نمی شود, استفاده از آنها بر طبق گزارش های موجود به طور مستقیم منجر به مسمومیت یا مرگ نخواهد شد

  لینک مقاله: https://www.drugs.com/article/drug-expiration-dates.html

  آیا استفاده از آزیترومایسین با خطر مرگ قلبی عروقی همرا ه است

  آیا استفاده از آزیترومایسین با خطر مرگ قلبی عروقی همرا ه است

  🔹طبق مقاله سالانه مطالعات پژوهشی برتر در زمینه مراقبتهای اولیه که جز ۲۰ مطالعه پژوهشی برتر در سال ۲۰۱۴-۱۵ شناخته شد و در گایدلاین کالج پزشکان آمریکا هم به ثبت رسیده است؛ 🔹مدتهاست معلوم شده که انتی بیوتیکهای ماکرولیدی باعث افزایش فاصله #QT در برخی بیماران میشوند و ندرتا سبب آریتمی و مرگ قلبی میشوند. این مطالعه از داده های یک پایگاه داده های بزرگ مدیکید ( medicaid) استفاده کرده است که اطلاعات مربوط به تجویز آزیترومایسین و تعداد مرگ قلبی عروقی،مرگ ناگهانی قلبی و مرگ ومیر ناشی از همه علل را مرتبط نموده بود. 🔹بزرگسالانی که آزیترومایسین دریافت کرده بودند با چهار بیمار که انتی بیوتیک نگرفته بودند یا از انتی بیوتیک جایگزینی استفاده کرده بودند، مطابقت داده شدند. اگرچه تنها افزایش اندکی در خطر مرگ مشهود بود، بسیاری از موارد تجویز آزیترومایسین، بدون ضرورت و برای عفونتهای ویروسی مجاری تنفسی هستند وازاین رو هرگونه عارضه ناخواسته ناشی از این دارو اساسا غیرقابل قبول است. 🔹بحث: در ازای هریک میلیون دوره درمان آزیترومایسین که برای بزرگسالان تجویز میشود، چهل و نه مرگ اضافی، غالبا ناشی از مرگ قلبی ناگهانی رخ میدهد. این افزایش خطر درکسانی که در بدو مراجعه درمعرض خطر بالای مرگ قلبی عروقی هستند، حتی ازاین هم بیشتر است این مطالعه دلیل مهمی برای اجتناب از مصرف نامناسب انتی بیوتیکها و کاربرد اموکسی سیلین بجای آزیترومایسین در هنگام لزوم است. 🔹منبع Top 20 Research Studies of 2014-15 for Primary Care Physicians. American Family Physician 2015
  انتی هیستامینها و عوارضی فراتر از آنچه تصور میشود

  ✨انتی هیستامینها و عوارضی فراتر از آنچه تصور میشود!!!

  انتی هیستامینها داروهایی هستند که به طور شایع در کودکان استفاده میشوند این داروها شامل عوارض شایعی همچون خواب الودگی، هایپراکتیویته،اختلالات رفتاری و تشنج هستند.

  🔸طبق مطالعات جدیدی که توسط دپارتمان پزشکی کودکان هلند انجام گرفت، این داروها شامل عوارض خطرناک تری هستند؛

 • سندرم نورولپتیک بدخیم و مرگ: در یک کودک دختر 4ساله بعداز مصرف انتی هیستامین آلی ممازین( alimemazine) که با دوز بالا (2میلیگرم برکیلوگرم) برای درمان الرژی بجای دوز معمول (0.25 میلیگرم برکیلوگرم) استفاده شد.
 • 2. تاکیکاردی دهلیزی-بطنی: در پسر 14ساله که همزمان از آزیترومایسین برای عفونت تنفسی و فکسوفنادین برای درمان الرژی استفاده میکرد.
 • 3. تشنج در سه کودک: دختر 11ساله که لوراتادین (البته همزمان با سالبوتامول و کروموگلیکولیک اسید) استفاده میکرد. دومین تشنج در دختر 2ساله که از لورتادبن استفاده میکرد و تشنج بعداز سه روز اتفاق افتاد. سومین تشنج در پسر 16ساله که از دس لوراتادین استفاده میکرد و تشنج بعداز 8روز از شروع دارو رخ داد
 • .

  همچنین گزارشاتی از عوارض غیرجدی این داروها به ثبت رسیده است

 • - سردرد در 16نفر: شامل لوراتادین،دس لوراتادین، ستیریزین،فکسوفنادین،لووستیزین
 • - خواب الودگی در 12نفر: شامل ستیریزین،لووستیریزین،سیپروهپتادین، فکسوفنادین،دس لوراتادین
 • -رفتارهای پرخاشگری و تهاجمی در 9نفر شامل: کتوتیفن،لووستیرزین،ستیریزین،سیپروهپتادین،دس لوراتادین
 • -بثورات پوستی شامل 33نفر: شامل تقریبا همه انتی هیستامینها
 • - هایپراکتیویته در 5نفر: شامل دس لورتادین،کتوتیفن، لوراتادین
 • بحث: توکسیسیته با انتی هیستامینهای نسل دوم هم میتواند رخ دهد ودر بعضی موارد تهدید کننده حیات و حتی مرگ رخ داده است. سمیت اصلی این داروها شامل بثورات پوستی و اختلالات سیستم عصبی است.

  Archives of Disease in Childhood April 25,2016.

  دكتر مهدي شاهميراني (داروساز

  نقل از کانال طب اطفال

 • مطالب تکمیلی

   8

  3 copy copy

  1 copy copy

  2 copy copy

  1